هفتمین جشنواره ملی تئاتر افغانستان برگزار شد

طاهره هاشمی در هنگام بازی حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption طاهره هاشمی نمایشنامه یک نفری دیوار را به اجرا گذاشت

هفتمین جشنواره ملی تئاتر افغانستان در شهر کابل برگزار شده است.

این جشنواره روز یکشنبه، ۳ میزان/مهر به کار خود آغاز کرد و برای سه روز ادامه خواهد داشت.

در این جشنواره ۲۱ نمایشنامه از نمایشنامه نویسان ولایت های مختلف افغانستان به اجرا گذاشته خواهد شد .

"دیوار" نام نخستین نمایشنامه هفتمین جشنواره تئاتر ملی است که با بازی طاهره هاشمی، دانشجوی دانشکده هنرهای زیبای کابل اجرا شد.

موضوع این نمایشنامه موانع فراوان در برابر آوازخوانی دختران و زنان در افغانستان است. در این نمایشنامه تلاشهای دختری در جامعه سنتی افغانستان، که آرزو دارد آوازخوان شود، به تصویر کشیده شده است.

خانم هاشمی در پایان بازی در این نمایش نیم ساعته، در میان کف زدن های تماشاچیان خستگی را فراموش کرده بود. زمانی که او از صحنه اجرا پایین می شد، پرسیدم که می خواهد با اجرای این نمایش چه پیامی بفرستد.

خانم هاشمی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا خواسته که زندگی دختری را که علاقمند موسیقی و آوازخوانی است را به نمایش بکشد، گفت: "دخترانی که در افغانستان به موسیقی رو می آورند و می خواهند که بخواهند، همیشه مشکل دارند."

او افزود که این دختران فکر می کنند که براساس فرهنگ های دیگران بهتر می توانند به آرزوی خود برسند و رضایت مردم را به دست آورند، در حالی که به نظر او، این دختران می توانند با حفظ فرهنگ جامعه افغانستان هم به این آرزوی خود برسند.

علاوه بر نمایشنامه دیوار، بیست نمایشنامه دیگر نیز قرار است که در هفتمین جشنواره ملی تئاتر به نمایش گذاشته شود .

دهها تن از بازیگران تئاتر از ولایتهای مختلف افغانستان برای شرکت در این جشنواره به کابل آمده اند.

محمد عظیم حسین‌زاده، مسئول بخش تئاتر دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه کابل و برگزارکننده این جشنواره هدف از برگزاری این جشنواره را تقویت هنر تئاتر در افغانستان خواند.

آقای حسین‌زاده گفت گفت که این جشنواره به همکاری وزارت اطلاعات و فرهنگ و تحصیلات عالی و حمایت مالی چند سازمان خارجی برگزار شده است.

او مشکلات مالی را از چالش های عمده بر سر راه رشد تئاتر در افغانستان دانست و گفت که این کشور هیچ بودجه ای برای حمایت از هنر تئاتر ندارد.

در این جشنواره شش جایزه در نظر گرفته شده که برای بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن، بهترین کارگردان، بهترین طراح لباس، بهترین نویسنده و بهترین نمایش اجرا شده در روی صحنه داده خواهد شد.

مطالب مرتبط