آمریکا: در افغانستان مبارزه، مذاکره و بازسازی می کنیم

هیلاری کلینتون حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آمریکا امیدوار است که موضع پاکستان را در قبال شبکه حقانی تغییر دهد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، از سیاست دولت باراک اوباما در قبال افغانستان دفاع کرده و گفته است که تلاش برای تماس با شورشیان طالبان و شبکه حقانی، با استراتژی مبارزه با آنها مغایرتی ندارد.

او روز پنجشنبه در واشنگتن صراحتا گفت که تلاش برای ترغیب شبکه حقانی به حضور در مذاکرات صلح در افغانستان، با حمله مرگبار عوامل آن در ماه سپتامبر سال جاری به سفارت واشنگتن در کابل پاسخ داده شد.

خانم کلینتون در کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان گفت: "این کار انجام شد زیرا فکر می کنم که پاکستانی ها امیدوارند بتوانند شبکه حقانی را به سمت مذاکرات صلح سوق دهند و پاسخ به آن حمله به سفارت ما بود."

هیلاری کلینتون از سیاست دولت آمریکا برای مذاکره و مبارزه با شبکه حقانی دفاع کرد.

آمریکا شبکه حقانی را مسوول حمله ماه سپتامبر به سفارتش در پایتخت افغانستان می داند و دولت و سازمان اطلاعات ارتش پاکستان را به همکاری با این گروه متهم کرده است.

پاکستان این اتهام را بی اساس می داند.

هاورد برمن، از اعضای ارشد حزب دموکرات در کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا، روز پنجشنبه تعهد پاکستان در نبرد با تروریسم را زیر سوال برد.

هیلاری کلینتون در پاسخ به انتقادهای شماری از اعضای کمیته مذکور گفت که خط مشی آمریکا در افغانستان بر "مبارزه، مذاکره و بازسازی در آن واحد" استوار است.

او گفت که برای سنجش آماده بودن پیکارجویان با آنها تماس گرفته شده بود.

خانم کلینتون گفت که با خروج نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۴ از افغانستان، حضور غیرنظامی ایالات متحده در این کشور ادامه خواهد یافت.

تعدادی از پیکارجویان طالبان به تازگی در گفتگو با بی بی سی گفته اند که دوره های آموزشی را در اردوگاه های تحت نظر اداره اطلاعات ارتش پاکستان (آی اس آی) در داخل آن کشور گذرانده و برای انجام ماموریت های عملیاتی از جمله بمب گذاری انتحاری به افغانستان اعزام شده اند.

سناتور کارل لوین، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا، این هفته به پاکستان هشدار داد که در صورت عدم تجدید نظر در موضعش در قبال شبکه حقانی و طالبان با احتمال قطع رابطه واشنگتن رو به رو خواهد شد.

این سناتور خواهان آن شد که وزارت امور خارجه ایالات متحده شبکه حقانی را رسما به فهرست گروه های تروریستی خود اضافه کند.

پس از عملیات نیروهای آمریکایی در ماه مه در خاک پاکستان که به کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده منجر شد، فشار آمریکا بر این کشور افزایش یافته است.

شبکه حقانی در وزیرستان شمالی در نزدیکی مرز افغانستان مستقر است.

به گفته تحلیلگران مقامات پاکستان از حضور شبکه حقانی در افغانستان به عنوان اهرم فشاری در مقابل رقیب دیرینه اش هند که در صدد نفوذ در افغانستان است، استفاده می کند.

مطالب مرتبط