افغانستان: گروهی به نام لشکر جنگوی افغانستان وجود ندارد

Image caption حمله روز عاشورا در کابل، مرگبارترین حمله به یک مرکز مذهبی در افغانستان بوده است

دولت افغانستان حضور گروهی موسوم به "لشکر جنگوی" در این کشور را تکذیب کرده و گفته که عامل حمله روز عاشورا لشکر جنگوی پاکستان بوده است.

اخیرا فردی به نام علی شیر خدا، به عنوان رهبر "لشکر جنگوی افغانستان" گفت که انکار نمی کند که حمله روز عاشورا در کابل کار یک عضو این گروه بوده است. در این حمله ۷۱ نفر کشته شدند.

اما لطف الله مشعل، سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان به بی بی سی گفت که تا حال هیچ سند و مدرکی دال بر موجودیت چنین گروهی در افغانستان وجود ندارد. او تاکید کرد: "چنین گروهی تا حال در افغانستان وجود نداشته است."

آقای مشعل گفت: "لشکر جنگوی یکی از شاخه های منشعب از سپاه صحابه است که بر ضد برادران اهل تشیع در پاکستان، کشمیر و بعضی مناطق قبائلی، مانند کرم ایجنسی فعالیت می کرده. هیچ مدرکی به دست ما نرسیده که نشان دهد که چنین گروهی در افغانستان موجود باشد. ما این را کاملا رد می کنیم."

لشکر جنگوی پاکستان که پس از وقوع حمله به مراسم عاشورا در کابل، مسئولیت سازماندهی این حمله را به دوش گرفته بود، اخیرا گفته که در این حمله دست نداشته است.

سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان تاکید کرد که هدف لشکر جنگوی در پس این حمله ایجاد اختلافهای فرقه ای در افغانستان بوده، اما به گفته او، پس از ناکامی در رسیدن به این هدف، دست داشتن خود در این حمله را رد کرده است.

به گفته آقای مشعل، لشکر جنگوی پاکستان دست داشتن خود در سازمان دهی این حمله را به هدف ایجاد تغییر اذهان مردم رد کرده است. او تاکید کرد: "منابع ما به صورت دقیق اطلاع دادند که این حمله توسط لشکر جنگوی، که تنها در پاکستان حضور دارد و توسط حلقات استخباراتی این کشور حمایت می شود، تنظیم و اجرا شده است."

گفتگو با دولت پاکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رهبران مذهبی و سیاسی در افغانستان گفته اند که حمله روز عاشورا کار یک گروه پاکستانی بوده و نمی تواند با عث اختلافات مذهبی در افغانستان شود

در همین حال ایمل فیضی، سخنگوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت که به دلیل این که لشکر جنگوی پاکستانی و مسئول این حمله است، دولت افغانستان این موضوع را با دولت پاکستان در میان می گذارد.

آقای فیضی گفت: "لشکر جنگوی، پاکستانی و مقیم پاکستان است، ایجاب می کند که این موضوع با (دولت) پاکستان مطرح شود و مقامات مسئول دو کشور این موضوع را با هم در میان بگذارند و در باره چگونگی این حادثه و حملات تروریستی از جانب لشکر جنگوی تحقیقات صورت گیرد."

از سوی دیگر رایان کروکر، سفیر آمریکا در کابل هم گفته که شک دارد که گروهی به نام "لشکر جنگوی افغانستان" وجود داشته باشد. او در یک نشست خبری در کابل گفت: "من سه سال در پاکستان، کار کرده ام و در مورد لشکر جنگوی همه چیز را می دانم. من درباره پیوند افغانی این گروه آگاهی ندارم و شخصاً می توانم به شما بگویم که در باره موجودیت چنین گروهی شک دارم."

او افزود: "من فکر نمی‌کنم که این موضوع به یک جنگ مذهبی مبدل شود. من واکنشهای رهبران شیعیان را دیدم که آنها خواهان آرامش شدند و می‌گفتند تاجکها، ازبیکها و پشتونها، همه افغان هستند. همه می‌گفتند که این کار آنها نبوده است."

فردی که خود را رهبر "لشکر جنگوی افغانستان" معرفی کرده، به خبرنگار بی بی سی در محلی مخفی در بلوچستان پاکستان گفته که چنین حمله ای تنها راه مقابله با "رفتار جنایتکارانه" شیعیان بوده است. او نصب پارچه نوشته های شیعیان در محله سنی ها را نمونه ای از این رفتار دانست.

اما روحانیون و رهبران سیاسی شیعه و سنی در افغانستان گفته اند که چنین حمله ای نمی تواند میان آنها شکاف ایجاد کند. آنها و دیگر گروههای سیاسی در افغانستان خواستار پیگیری این موضوع به وسیله دولت این کشور در گفتگو با دولت پاکستان شده اند.

این حمله محکومیت گسترده داخلی و بین المللی را به دنبال داشت.

مطالب مرتبط