گفتگو با نماد سبزپوش حادثه عاشورای کابل

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حمله انتحاری به عزاداران عاشورای امسال در کابل بسیاری از خانواده ها را داغدار کرد ـ حمله‌ای بی‌سابقه و احتمالا با هدف شعله‌ور کردن اختلاف‌های فرقه ای.

تصویری که از این حمله در ذهن خیلی‌ها ماند، دختری بود سبزپوش میان زنان و کودکان زخمی، که خشکش زده بود و فریاد می‌کشید.

این عکس مربوط به ترانه اکبری است که شهرت جهانی یافت و به نماد حمله به عزاداران عاشورا در کابل تبدیل شد ـ دختری دوازده ساله در میان کشته‌ها و زخمی‌های یک حمله خونین.

به دیدار خانواده ترانه اکبری در یکی از محله های فقیر نشین کابل رفتم. دوستان و خویشاوندانش به عیادت او آمده بودند. شماری از آنها نیز اعضای خانواده های خود را در حمله به مراسم عاشورا از دست داده اند.

تنها برادر یازده ساله ترانه در آن حادثه کشته شد، مادر و دو خواهرش زخمی، خود ترانه هم از ناحیه پا و شکم زخمی شده و هنوز کابوس آن حادثه خواب از چشمانش می رباید.

ترانه گفت: "من جلوی درب زیارت بودم که فراش آمد و به پیرمرد خادم آنجا گفت در را بازکن، اما او این کار را نکرد. فراش کارت خود را کشید و گفت من فراش تکیه خانه هستم و اگر می‌خواهی به مسئولین زنگ بزنم. پیرمرد در را بازکرد."

"بعد آن مرد، که لباسی شبیه لباس فراشها به تن داشت، خود را منفجر کرد. همه روی زمین افتاده بودند. عمه‌ام این طرف، مادر بزرگم آن طرف، برادرم داخل جوی بود. همه ما داخل جوی افتاده بودیم. لحظه‌ای بعد من در جای خود ایستادم و فریاد کشیدم."

'می‌خواهم بپرم'

پدر ترانه تنها عضو این خانواده شش نفری است که از حمله به مراسم عاشورا جان سالم بدر برده است. احمدشاه اکبری این روزها یک پایش در خانه است و پای دیگرش در بیمارستان.

او مردی است که با دستفروشی روزگار می گذراند و در آمد روزانه‌اش از ۵ دلار تجاوز نمی‌کند.

آقای اکبری گفت: "این حادثه زندگی مرا چنان تغییر داد که فکر می‌کنم این وطن دیگر از ما نیست. خیلی دلم گرفته. می‌خواهم بال داشته باشم تا همین لحظه بپرم و از اینجا برم. بدون این حادثه هم روزگارم خراب است. کار درستی ندارم. یک گاری دستی دارم که با آن در بازار کار می‌کنم."

لباسهای رنگی

مسعود حسینی، خبرنگار عکاس در آن روز برای پوشش مراسم عاشورا به زیارت ابوالفضل، در مرکز شهر کابل رفته بود. او هم در حمله به این مراسم زخمی شد، اما توانست که این عکس را درست لحظاتی پس از انفجار از ترانه بگیرد.

آقای حسینی گفت: "در این گوشه متوجه شدم که لباسهای رنگی به زمین افتاده. یعنی کودکان بودند، زنان بودند و دخترها و بچه‌های کوچکی که برای تماشای مراسم عزاداری آمده بودند. یک دفعه متوجه شدم دخترک سبزپوشی که قبلا دیده بودم و به چشمم آشنا بود، به پا ایستاده و کاملا دارد فریاد می‌کشد."

عاشورای امسال در کابل با عزاداری برای امام سوم شیعیان شروع شد، اما با عزاداری برای کشته شدگان حمله به این مراسم به شب رسید ـ حمله بی سابقه‌ای که دست کم ۸۰ کشته بجای گذاشت.

جنگ و انفجار هر روزه جان شماری از افغانها را می‌گیرد. حوادثی که مانند این حادثه خانواده‌های بیشتری را به سوگ می‌نشاند.

زیارت منسوب به حضرت ابوالفضل از مهمترین اماکن برگزاری مراسم عزاداری عاشورا در شهر کابل است.

بسیاری می گویند که حمله انتحاری به مراسم عاشورا در آن جا با هدف دامن زدن به اختلافات فرقه‌ای میان شیعیان و سنی‌ها انجام شد، اما جدا از انگیزه‌ای که در پشت این حادثه بود، خانواده‌های زیادی از این حمله داغدار شدند که زخم ناشی از آن برای سالها همچنان تازه خواهد بود.

مطالب مرتبط