پنج سرباز ناتو در انفجار بمب در غزنی کشته شدند

سرباز ناتو در افغانستان حق نشر عکس Getty
Image caption لهستان حدود دو هزار و پانصد سرباز در افغانستان دارد

گزارشها می رساند که انفجار یک بمب کنار جاده ای در ولایت غزنی در مرکز افغانستان، منجر به کشته شدن حداقل پنج سرباز ناتو شده است.

برخی گزارشها هویت این سربازان را لهستانی (پولندی) گفته اند، اما منابع ناتو تا کنون تنها کشته شدن پنج سرباز خود را تائید کرده اما در مورد هویت آنها چیزی نگفته اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است. ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفت که "یک تانک لهستانی" منفجر شد و همه سرنشینان آن کشته شدند.

محمد غزنوی یک سخنگوی ولایت غزنی گفت که سربازان ناتو درحال بازگشت از مراسم گشایش یک مرکز تازه تفریحی بودند که با پول لهستان ساخته شده است.

حمیدالله سروری مسئول وزارت فرهنگ غزنی گفت که سربازان برای بازدید از یک موزه که اخیرا نوسازی شده بود به آنجا رفته بودند.

گفته شده که سه تن از این نظامیان در محل حادثه کشته شدند و دو نظامی دیگر پس از انتقال به بیمارستان، در اثر جراحات ناشی از این انفجار جان دادند.

ارتش لهستان واحدهایی متشکل از حدود دو هزار و پانصد نفر در افغانستان دارد و به ویژه کمک به تامین امنیت ولایت غزنی از مسئولیت های این نیروهاست.

رسانه های لهستانی گزارش کرده اند که این سربازان، بخشی از نیروهای مامور بازسازی ولایتی بوده اند.

یک شاهد عینی به خبرگزاری ها گفته که موتر (خودرو) حامل این سربازان در اثر انفجار کاملا تخریب شده است.

ظرف نه سالی که سربازان لهستانی در چارچوب نیروهای ناتو به افغانستان آمده اند، سی و شش سرباز این کشور در خشونتهای افغانستان کشته شده اند.

حادثه تازه در غزنی بزرگترین تلفات نظامیان لهستانی در یک عملیات واحد از زمان حضور آنها در افغانستان در سال ۲۰۰۲ میلادی را رقم زده است.

قرار است سربازان ناتو تا پایان سال ۲۰۱۴، به ماموریت نظامی خود در افغانستان پایان دهند، اما بخشی از این سربازان، برای کمک به آموزش نیروهای افغان در افغانستان باقی خواهند ماند.

مطالب مرتبط