ائتلاف سیاسی جدیدی در افغانستان اعلام موجودیت کرد

Image caption عبدالله عبدالله، احمد ولی مسعود و یونس قانونی از چهره های اصلی ائتلاف ملی هستند

شماری از جدی ترین منتقدان حامد کرزی برای تشکیل نظام پارلمانی در افغانستان، اقدام به تشکیل ائتلاف سیاسی تازه ای کرده اند.

این ائتلاف موسوم به "ائتلاف ملی" است و سفیر پیشین افغانستان در بریتانیا و علی اکبر کاظمی عضو مجلس از چهره های اصلی آن هستند. همایون شاه آصفی نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۳ و سید اسحاق گیلانی عضو مجلس نمایندگان از دیگر اعضای شناخته شده ائتلاف ملی هستند.

سران این ائتلاف روز پنجشنبه، اول جدی در مراسم اعلام موجودیت این تشکل سیاسی حکومت حامد کرزی را متهم به داشتن ضعف در مدیریت کشور کردند.

یونس قانونی گفت که در ده سال گذشته از حضور جامعه جهانی در افغانستان به گونه لازم استفاده نشد و فرصت ها از دست رفت.

آقای قانونی گفت: "ریشه اصلی همه مصائب و بحران امروزه در کجاست؟ اگر ما واقعا مدیریت با تدبیر در افغانستان می داشتیم، (با) این فرصتها در ادامه توسعه در افغانستان و تغییر در زندگی مردم در وضعیت بهتری قرار می داشتیم."

او تاکید کرد: "متاسفانه ما عقبگرد داشتیم. (با) دولتی که در ده سال قادر به تکافوی بودجه عادی افغانستان نبود، فردا سرنوشت سربازان شجاع افغانستان چه خواهد شد؟"

آقای قانونی افزود که این ائتلاف تلاش خواهد کرد تا جریانهای سیاسی و ائتلاف های اپوزیسیون در کشور را زیر یک چتر گرد هم آورد.

این عضو ائتلاف ملی افزود: "در ده سال که ما فرصتها را از دست دادیم، امکانات را ضایع کردیم، در دو سال باقی مانده تا سال ۲۰۱۴ ما انتظار هیچ تغییر مثبتی را در زندگی مردم نخواهیم داشت."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پیش از این محمد محقق، احمد ضیا مسعود و ژنرال عبدالرشید دوستم هم برای تشکیل نظام پارلمانی دست به تشکیل ائتلاف جبهه ملی زدند

رهبران ائتلاف ملی معتقد هستند که نظام ریاستی در افغانستان کارآمدی لازم ندارد و این نظام باید تبدیل به نظام پارلمانی شود.

اما عبدالله عبدالله، از اعضای ائتلاف ملی گفت که در حال حاضر طرفداران نظام پارلمانی از سوی مقامهای کاخ ریاست جمهوری متهم به طرفداری از "تجزیه" کشور می شوند. آقای عبد الله از هوادارانش خواست که از همین حالا برای انتخابات ریاست جمهوری آینده آمادگی بگیرند و تلاش ها برای تغییر در نظام را شدت بخشند.

پیش از این ائتلاف دیگری موسوم به "جبهه ملی"، که در آن محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم، عبدالرشید دوستم رهبر جنبش ملی اسلامی و احمد ضیا مسعود معاون پیشین رئیس جمهوری عضویت دارند، هم تشکیل نظام پارلمانی را هدف خود قرار داده است.

در ده سال گذشته ائتلافهای متعددی شده و عمدتا مخالفان سیاسی آقای کرزی در تشکیل این ائتلافها دست داشته اند، اما این ائتلافها چندان پایدار نبوده است.

رهبران ائتلاف ملی افغانستان گفته اند که متعهد به تلاش برای رسیدن به اهداف خود هستند و در تشکیل این ائتلاف منافع شخصی در کار نیست.

مطالب مرتبط