نگرانی از انتقال مسئولیت زندانها از دادگستری به پلیس افغانستان

پلیس افغان در بیرون زندان پلچرخی حق نشر عکس AP
Image caption زندانهای افغانستان بیش از بیست و دو هزار زندانی دارد

دیده‌بان حقوق بشر خواستار توقف انتقال مسئولیت زندانهای افغانستان از وزارت عدلیه (دادگستری) به وزارت داخله (کشور) شده است.

در یک اعلامیه این سازمان آمده است که واگذاری مسئولیت زندانها به وزارت داخله افغانستان، احتمال افزایش شکنجه و بدرفتاری با زندانیان را افزایش می دهد.

این اعلامیه در حالی منتشر می شود که وزارت داخله افغانستان به تازگی مسئولیت امور زندانها را به عهده گرفته است.

پیش از این مسئولیت امور زندانها در افغانستان به عهده وزارت عدلیه (دادگستری) بود

ام اخیرا بر اساس فرمان حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، مسئولیت امور زندانها به وزارت داخله منتقل شد.

مقام های افغان می گویند، یکی از دلایل اصلی انتقال مسئولیت امور زندانها از وزارت دادگستری به وزارت داخله، نگرانی های امنیتی در داخل زندانهای افغانستان بوده است.

پیش از این، در چندین مورد زندانیان موفق به فرار از زندانها شده اند و وزارت عدلیه افغانستان می گوید که برای تامین بهتر امنیت این زندانها و جلوگیری از فرار زندانیان، وزارت داخله و نیروهای پلیس باید کنترل کامل این زندانها را به عهده داشته باشند.

'سابقه بدتر'

اما دراعلامیه دیده‌بان حقوق بشر آماده است که: "سپردن کنترل تمامی زندانیان به وزارت داخله، این احتمال را افزایش می دهد که پلیس افغانستان، نیرویی که متهم به شکنجه و بدرفتاری بوده است، از اختیارات کامل بازجویی از افراد متهم برخوردار شود."

براد آدمس، مسئول دیده‌بان حقوق بشر در حوزه آسیا می گوید: "با سپردن کنترل زندانیان به پلیس، سیستم قضایی در افغانستان بهبود نمی یابد، بلکه دادن نقش بیشتر به پلیس در زندانها، این احتمال را به همراه دارد که شکنجه (در زندانها) بیشتر شود."

پیش از این که مسئولیت نگهداری و نظارت زندانها به عهده وزارت عدلیه افغانستان بود، نیز گزارشهایی از شکنجه و بد رفتاری در زندانها وجود داشت.

اخیرا و به دنبال آنکه سازمان ملل متحد، گزارش مفصلی را از شکنجه و بد رفتاری با زندانیان در زندانهای افغانستان منتشر کرد، نیروهای ناتو برنامه تحویل دهی زندانیانی را که در اختیار داشتند، به حکومت افغانستان تحویل ندادند.

Image caption دیده‌بان حقوق بشر می گوید زندانهای افغانستان با "مشکلات بسیار جدی" روبرو است

با این حال در اعلامیه دیده‌بان حقوق بشر آماده است که با وجود ادعاهای شکنجه در زندانهای تحت کنترل وزارت عدلیه افغانستان، آنها ترجیح می دهند کنترل زندانها کماکان در اختیار این وزارت باقی بماند.

در بخشی از این اعلامیه آمده است: "مشکلات بسیار جدی که در زندانهای افغانستان وجود دارد، با سپردن کنترل آن به یک وزارتی که سابقه بدتر شکنجه دارد، حل نمی شود."

دولت افغانستان اگرچه می پذیرد که وضعیت در زندانهای این کشور خوب نیست، اما گفته است که برای بهبود اوضاع در این زندانها، نیاز به امکانات و هزینه های بیشتر دارد.

بسم الله محمدی، وزیر داخله (کشور) افغانستان در مراسم تحویل گیری مسئولیت زندانهای افغانستان گفت که برنامه های گسترده اصلاحی را برای بهبود امور زندانها اجرا خواهد کرد.

براساس آماری که حکومت افغانستان منتشر کرده، این کشور در حال حاضر ۲۲ هزار زندانی دارد اما امکانات برای نگهداری از این زندانیان، محدود است.

اما شمار دقیق کسانی که در بازداشت نیروهای خارجی هستند، دقیقا معلوم نیست.

مطالب مرتبط