مسعود حسینی، عکاس افغان دو جایزه جهانی گرفت

آکادمی ورلد پرس فتو، به عکسی از مسعود حسینی، عکاس افغان، رتبه دوم تک عکس خبری جهان را داده است.

این عکس از میان صد هزار عکس خبری که از سراسر جهان به این سازمان فرستاده شده بود، برگزیده شده است.

عکسی که آقای حسینی گرفته، دختر ۱۲ ساله عزاداری را نشان می دهد که در حادثه بمبگذاری عاشورای کابل، در میان اجساد کشته شدگان ایستاده و فریاد زده است.

سازمان بین المللی عکس سال هم همین عکس را تاثیرگذارترین عکس ۲۰۱۱ شناخته است.

لحظاتی پس از حادثه، مسعود حسینی به سوی محلی رفت که شمار زیادی از زنان، کودکان و مردان به روی زمین افتاده بودند و ترانه اکبری، دختر ۱۲ ساله سبزپوش، در وسط اجساد قربانیان و زخمی ها فریاد می زد.

Image caption آقای حسینی در صحنه انفجار در زیارتگاه ابوالفضل حضور داشت و آن صحنه را ضبط کرد

ترانه با خانواده خود مانند دیگران به مراسم عاشورا در زیارتگاه موسوم به "زیارت حضرت ابوالفضل" رفته بودند، اما پیش از ورود به صحن زیارتگاه، انفجار روی داد و او شماری از اعضای خانواده خود را از دست داد.

مسعود حسینی از این صحنه و ترانه اکبری عکس گرفت و آن را به خبرگزاری فرانسه فرستاد. این عکس به سرعت در دنیا پخش شد و ترانه اکبری به عنوان نماد این حادثه شناخته شد.

مسعود حسینی عکاسی را در سالهایی که در ایران مهاجر بود، آغاز کرد و پس از سقوط طالبان به کابل آمد و آموزش عکاسی را در موسسه فرهنگی آینه، ادامه داد.

رضا دقتی و منوچهر دقتی عکاسان ایرانی در این موسسه آموزش عکاسی می دادند.

آقای حسینی با رسانه هایی مانند مجله آلمانی اشپیگل و روزنامه ساندی تایمز کار کرده و در سال ۲۰۰۷ به عنوان خبرنگار عکاس، کارش را با خبرگزاری فرانسه آغاز کرد.

او پیش از این هم در مواردی موفق به کسب جوایز بین المللی در عرصه عکاسی شده است، اما دو جایزه ای که آکامی ورلد پرس فتو و سازمان بین المللی عکس سال به او دادند، مهم ترین جوایزی است که تا حالا به دست آورده است.

مزکز این دو سازمان، در شهر آمستردام، پایتخت هلند است.

مطالب مرتبط