تظاهرات گسترده در کابل در اعتراض به 'بی‌حرمتی' به قرآن

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

شمار زیادی از افغانها در نزدیکی پایگاه بگرام در شمال کابل در اعتراض به "بی حرمتی" به نسخه های قرآن در این پایگاه دست به تظاهرات زده اند.

این تظاهرات پس از آن آغاز شد که گزارش هایی در مورد بیرون انداختن تعدادی از کتاب های مذهبی، از جمله نسخه های قرآن، از داخل این پایگاه منتشر شد.

فرمانده کل ناتو در افغانستان دستور تحقیق در مورد این گزارش ها را داده و نسبت به این حادثه از افغان ها پوزش خواسته است.

یک مسئول پلیس، تعداد تظاهرکنندگان را بیش از هزار نفر خواند.

خبرنگار بی بی سی در محل تظاهرات می گوید، تظاهرکنندگان خشمگین به طرف پایگاه بگرام سنگ پرتاب کرده و شعارهای ضد آمریکا سر می داده اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption تظاهرکنندگان با سنگ به پایگاه بگرام حمله کردند

خبرنگاران می گویند سربازان ناتو برای متفرق کردن تظاهرکنندگان، به طرف آنها گلوله های پلاستیکی شلیک کرده اند.

فرمانده پلیس بگرام به بی بی سی گفت که نسخه های قرآن و برخی کتاب های مذهبی که از پایگاه دور انداخته شده بود، به مرکز کابل منتقل شده است.

ظاهرا این کتاب ها در میان اوراق و کتاب های غیرضروری، از پایگاه بگرام بیرون انداخته شده بود.

براساس گزارشها، سربازان ناتو این نسخه های قران و سایر کتابهای مذهبی را در میان اشیای غیرضروری، برای سوزاندن به بیرون از پایگاه انتقال دادند.

اما کارگران افغانی که این مواد را به بیرون انتقال می دادند، متوجه موجودیت نسخه های قران در میان آن شده اند.

'هرگز تکرار نخواهد شد'

ژنرال جان آلن، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان تاکید کرده که این حادثه عمدی نبوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption سربازان ناتو برای متفرق کردن تظاهرکنندگان گلوله های پلاستکی شلیک کرده اند

ژنرال آلن در اعلامیه ای که مخاطب اصلی اش مردم افغانستان است، گفته که کار بیرون انداختن کتاب ها از پایگاه نیروهای ناتو در کابل، فورا متوقف شده و آنها تلاش دارند تا این کتاب ها را به شکل مناسب جمع آوری کنند.

او گفته که ناتو نسبت به این حادثه "از رئیس جمهوری افغانستان، از دولت افغانستان و مهمتر از همه، از مردم شریف افغانستان" پوزش می خواهند.

در اعلامیه آمده است: "ما در مورد این حادثه با دقت تحقیق می کنیم و اطمینان می دهیم که این گونه موارد در آینده هرگز تکرار نخواهد شد."

فرمانده عمومی ناتو در افغانستان افزوده است: "من به شما (مردم افغانستان) اطمینان می دهم، تعهد می کنم که این عمل به هیچ وجه عمدی نبوده است.

در همین حال دو تن از مقامات ارشد افغانستان به بی بی سی گفته اند که آمریکایی ها این کتاب ها را از افراد طالبان زندانی در پایگاه ضبط کرده بودند زیرا ظن آن می رفت که زندانی ها از آن ها برای ارسال پیام به یکدیگر استفاده کنند .

رامین انوری، خبرنگار بی بی سی در کابل می گوید که اعلامیه فرمانده عمومی ناتو در افغانستان، عمدتا به دلیل تلاش برای جلوگیری از بروز خشونت در واکنش به "بی حرمتی" به کتابهای مذهبی، با احتیاط زیاد ترتیب شده است.

او می گوید، در گذشته حوادث مشابهی که اهانت به مقدسات دینی تعبیر می شود، دردسر زیادی را برای سربازان ناتو و کارمندان بین المللی در افغانستان ایجاد کرده است.

سال گذشته، حداقل ده نفر از کارمندان سازمان ملل متحد در تظاهرات خشونت آمیزی در مزار شریف، در شمال افغانستان کشته شدند و دهها نفر دیگر نیز زخم برداشتند.

این تظاهرات در اعتراض به تصمیم یک کشیش آمریکایی صورت گرفت که می خواست نسخه های قران را در فلوریدا آتش بزند.

با این حال، در مواردی هم، گروه طالبان و سایر گروه های مخالف دولت، برای برانگیختن مردم علیه نیروهای خارجی تلاش کرده اند گزارشهایی را در مورد اهانت به مقدسات دینی از سوی نیروهای ناتو منتشر کنند.

مطالب مرتبط