عذر خواهی وزیر دفاع آمریکا از مردم افغانستان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

لئون پنتا وزیر دفاع آمریکا به دلیل "بی حرمتی به قرآن" از مردم افغانستان عذرخواهی کرد. وی آتش زدن قرآن و دیگر کتاب های مذهبی در پایگاه نظامی بگرام را به "شدید ترین وجه ممکن" محکوم کرد.

وزیر دفاع آمریکا با انتشار بیانیه ای گفت در کنار ژنرال جان آلن که پیشتر جداگانه از این حادثه پوزش خواسته بود از مردم افغانستان عذرخواهی می کند و تاکید کرده این گونه اقدامات منعکس کننده نظرات ارتش آمریکا نیست.

پیشتر ژنرال جان آلن فرمانده نیروهای ناتو بابت این حادثه از رئیس جمهوری، دولت ومردم افغانستان پوزش خواسته وقول داده بود که در این زمینه با دقت تحقیق شود.

شمار زیادی از افغان ها پس از انتشار گزارش هایی در مورد بیرون انداختن تعدادی از کتاب های مذهبی، از جمله نسخه های قرآن از پایگاه بگرام تظاهرات کردند.

یک مسئول پلیس، به خبرنگاربی بی سی گفته است که دست کم هزار نفر در تظاهرات بگرام شرکت داشتند.

به گفته خبرنگار بی بی سی در محل تظاهرات، تظاهرکنندگان خشمگین به طرف پایگاه بگرام سنگ و بمب آتش زا پرتاب کرده و شعارهای ضد آمریکایی سر می دادند.

خبرنگاران می گویند سربازان ناتو برای متفرق کردن تظاهرکنندگان، به طرف آنها گلوله های پلاستیکی شلیک کرده اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption سربازان ناتو برای متفرق کردن تظاهرکنندگان گلوله های پلاستکی شلیک کرده اند

فرمانده پلیس بگرام به بی بی سی گفت که نسخه های قرآن و برخی کتاب های مذهبی که از پایگاه دور انداخته شده بود، به مرکز کابل منتقل شده است.

ظاهرا این کتاب ها در میان اوراق و کتاب های غیرضروری، از پایگاه بگرام بیرون انداخته شده بود، اما کارگران افغانی که این مواد را به بیرون انتقال می دادند، متوجه موجودیت نسخه های قران در میان آن شده اند.

آیساف در بیانیه خود نوشته است " هنوز معلوم نشده است که اگر چنین اتفاقی روی داده است چه تعدادی از این کتاب ها قبل از پی بردن به اشتباه سوزانده شده است و اگر آسیبی به قرآن وارد آمده باشد ما دلایل آن را خواهیم یافت تا مطمئن شویم که در آینده چنین اشتباهاتی تکرار نخواهد شد ."

خبرنگار بی بی سی می گوید که هرخبری در مورد توهین به کتاب مقدس مسلمانان حتی اگر درست نباشد خشم زیادی را در افغانستان برمی انگیزد.

'هرگز تکرار نخواهد شد'

لئون پنتا وزیر دفاع آمریکا با حمایت از بررسی مشترک این حادثه توسط ناتو و دولت افغانستان گفته نتیجه نهایی تحقیقات را بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود گام های لازم و مناسب در این مورد برداشته شده و این اتفاق دیگر هرگز تکرار نشود.

ژنرال جان آلن، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان پیشتر تاکید کرده بود که این حادثه عمدی نبوده است.

ژنرال آلن در اعلامیه ای که مخاطب اصلی اش مردم افغانستان است، گفته که کار بیرون انداختن کتاب ها از پایگاه نیروهای ناتو در کابل، فورا متوقف شده و آنها تلاش دارند تا این کتاب ها را به شکل مناسب جمع آوری کنند.

در اعلامیه آمده است: "ما در مورد این حادثه با دقت تحقیق می کنیم و اطمینان می دهیم که این گونه موارد در آینده هرگز تکرار نخواهد شد."

حق نشر عکس AFP
Image caption تظاهرکنندگان با سنگ به پایگاه بگرام حمله کردند

در همین حال دو تن از مقامات ارشد افغانستان به بی بی سی گفته اند که آمریکایی ها این کتاب ها را از افراد طالبان زندانی در پایگاه ضبط کرده بودند زیرا ظن آن می رفت که زندانی ها از آن ها برای ارسال پیام به یکدیگر استفاده کنند .

رامین انوری، خبرنگار بی بی سی در کابل می گوید که اعلامیه فرمانده عمومی ناتو در افغانستان، عمدتا به دلیل تلاش برای جلوگیری از بروز خشونت در واکنش به "بی حرمتی" به کتابهای مذهبی، با احتیاط زیاد ترتیب داده شده است.

او می گوید، در گذشته حوادث مشابهی که اهانت به مقدسات دینی تعبیر می شده، دردسر زیادی را برای سربازان ناتو و کارمندان بین المللی در افغانستان ایجاد کرده است.

سال گذشته، حداقل ده نفر از کارمندان سازمان ملل متحد در تظاهرات خشونت آمیزی در مزار شریف، در شمال افغانستان کشته شدند و دهها نفر دیگر نیز زخم برداشتند.

این تظاهرات در اعتراض به تصمیم یک کشیش آمریکایی صورت گرفت که می خواست نسخه های قران را در فلوریدا آتش بزند.

با این حال، در مواردی هم، گروه طالبان و سایر گروه های مخالف دولت، برای برانگیختن مردم علیه نیروهای خارجی تلاش کرده اند گزارشهایی را در مورد اهانت به مقدسات دینی از سوی نیروهای ناتو منتشر کنند.

مطالب مرتبط