'شش کشته' در دومین روز تظاهرات ضد ناتو در افغانستان

پلیس در کابل در دومین روز تظاهرات حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرات در کابل و جلال آباد به خشونت کشیده است

دست کم شش نفر در اثر خشونتهای ناشی از تظاهرات ضد ناتو در افغانستان کشته و حدود سی تن دیگر زخمی شده اند.

این تظاهرات در اعتراض به "بی حرمتی" به قرآن در پایگاه نظامی بگرام صورت گرفته است.

دهها نفر در شرق کابل با سوزاندن تایرهای کهنه و سر دادن شعارهای ضد آمریکایی تظاهرات کرده اند، در حالی که تظاهرات مشابهی نیز در منطقه شینوار در ولایت پروان، در لوگر، کنر و همچنین جلال آباد در شرق افغانستان گزارش شده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان به بی بی سی گفت که از جمله قربانیان این تظاهرات، یک نفر در کابل، یک نفر در جلال آباد، یک نفر در لوگر و سه تن دیگر در پروان کشته شدند.

آقای صدیقی گفت که حدود سی نفر دیگر نیز در این مناطق زخمی شده اند که از این جمله، سه نفر آنها ماموران پلیس هستند.

اوایل روز گذشته (سه شنبه، ۲ حوت / اسفند) گزارشهایی منتشر شد که حاکی از سوزاندن کتابهای مذهبی از جمله نسخه های قرآن در پایگاه نظامی بگرام بود.

صدها نفر با شنیدن این خبر در بیرون پایگاه نظامی بگرام دست به تظاهرات زدند و به طرف پایگاه سنگ پرتاب کردند.

شماری از این تظاهرکنندگان نسخه های نیمه سوخته قرآن را به خبرنگاران نشان دادند که ظاهرا از سوی نیروهای ناتو در پایگاه بگرام آتش گرفته بود.

مقامات ناتو اما گفته اند که هنوز نمی توانند گزارش سوزاندن قرآن را تائید کنند، اما بیرون انداختن برخی از کتابهای مذهبی، از جمله قرآن از داخل پایگاه بگرام تائید شده است.

ظاهرا این کتاب ها در میان اوراق و کتاب های غیرضروری، از پایگاه بگرام بیرون انداخته شده بود، اما کارگران افغانی که این مواد را به بیرون انتقال می دادند، متوجه موجودیت نسخه های قرآن در میان آن شدند.

'شعارهای طالبانی'

دومین روز تظاهرات در افغانستان با خشونتهای بیشتری همراه بود که در آن تظاهرکنندگان به طرف نیروهای امنیتی ضد شورش، سنگ پرتاب کردند.

نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان خشمگین، در هوا شلیک کرده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرکنندگان در کابل در دومین روز دست به خشونت زده اند

خبرنگاران می گویند، شماری از تظاهرکنندگان در کابل شعارهایی در حمایت از گروه طالبان سر می دادند.

خبرنگار بی بی سی از محل تظاهرات در کابل می گوید که این افراد به حداقل دو موتر (خودرو) مربوط به ناتو و سازمان ملل متحد در کنار خیابانی در شرق کابل حمله کرده اند.

این افراد همچنین راه اصلی شهر کابل را به شرق این شهر مسدود کردند.

اعتراض مجلس نمایندگان

همزمان با این، اعتراضهای گسترده ای در رابطه به "بی حرمتی" به قرآن، در مجلس نمایندگان افغانستان نیز صورت گرفته است.

این مجلس نشست کاری خود در مورد بررسی مصرف بودجه سال گذشته را تعطیل کرده و به بررسی حادثه روز گذشته در پایگاه نظامی بگرام پرداخته است.

در قطعنامه ای که مجلس نمایندگان منتشر کرد، آمده است که عاملان "بی حرمتی" به قرآن باید شناسایی و مجازات شوند.

در همین حال، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هیاتی را تشکیل داده تا در مورد اصل حادثه در پایگاه نظامی بگرام تحقیق کرده و نتایج کار خود را به ریاست جمهوری ارایه دهد.

'اشتباه'

وزیر دفاع آمریکا و همچنین فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان نسبت به "بی حرمتی" به قرآن، از افغانها عذرخواهی کرده اند.

فرمانده ناتو روز گذشته گفت که این حادثه به هیچ وجه عمدی نبوده است، اما تاکید کرد که برای حقیقت یابی این مسئله، تحقیق می کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption تظاهرکنندگان شعارهای ضد آمریکا سر داده اند

کارستن جکوبسن، سخنگوی ناتو به بی بی سی گفت که این یک اشتباه بوده که از سوی سربازان آمریکایی سر زده است.

او گفت: "کارگران محلی نوعیت موادی را که (در بگرام) بیرون انداخته شده بود، شناسایی کرده و از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کردند."

"این یک اشتباه بود و ما در حال حاضر سرگرم تحقیق در موردش هستیم که چگونه اتفاق افتاد."

افغانها در برابر هر گونه گزارشی در مورد اهانت به مقدسات مذهبی، به ویژه زمانی که از سوی خارجی ها صورت گرفته باشد، حساس هستند.

سال گذشته، حداقل ده نفر از کارمندان سازمان ملل متحد در تظاهرات خشونت آمیزی در مزار شریف، در شمال افغانستان کشته شدند و دهها نفر دیگر نیز زخم برداشتند.

این تظاهرات در اعتراض به تصمیم یک کشیش آمریکایی صورت گرفت که می خواست نسخه های قران را در فلوریدا آتش بزند.

با این حال، در مواردی هم، گروه طالبان و سایر گروه های مخالف دولت، برای برانگیختن مردم علیه نیروهای خارجی تلاش کرده اند گزارشهایی را در مورد اهانت به مقدسات دینی از سوی نیروهای ناتو منتشر کنند.

مطالب مرتبط