حامد کرزی خواستار آرامش مردم شد

حامد کرزی حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کرزی از مردم خواست که به دشمنان اجازه ندهند که از احساساتشان استفاده کنند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان پس از شش روز تظاهرات خشونت آمیز علیه بی‌حرمتی به قرآن، از مردم خواسته که آرامش خود را حفظ کنند.

آقای کرزی روز یکشنبه، ۷ حوت/اسفند در یک نشست خبری سوزاندن قرآن در پایگاه نظامی بگرام، در شمال کابل را به شدت محکوم کرد.

رئیس جمهوری افغانستان مجازات عاملان این حادثه را خواست ملت کشورش دانست و گفت که این خواست پیگیری می شود و پاسخ آن هم به موقع به مردم داده خواهد شد.

او افزود که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هم در نامه ای ضمن اظهار تاسف در این مورد، وعده داده که عاملان بی حرمتی به قرآن مورد بازپرسی و تحقیق قرار خواهند گرفت.

رئیس جمهوری افغانستان روی دادن خشونت در جریان تظاهرات اعتراضی در پنج روز گذشته، که در آن نزدیک به سی تن کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند را به "دشمنان مردم افغانستان" نسبت داد.

او از مردم خواست که آرامش خود را حفظ کنند و نگذارند که دشمنان در وقتی که احساسات مردم برانگیخته شده، از این وضعیت استفاده سوء کنند و به دارایی مردم و بیت المال آسیب برسانند.

حامد کرزی در مورد کشته شدن دو مشاور آمریکایی در وزارت داخله/کشور افغانستان گفت که هنوز هویت فرد مهاجم شناسایی نشده است.

این مشاور آمریکایی روز شنبه، ۶ حوت/اسفند در مقر وزارت داخله افغانستان هدف شلیک گلوله یک مردم مسلح قرار گرفتند و کشته شدند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در جریان پنج تظاهرات نزدیک به سی تن کشته و دهها نفر دیگر زخمی شده اند

آقای کرزی در مورد خروج مشاوران نظامی خارجی از نهادهای دولتی افغانستان گفت که این امر یک مساله موقتی است و پس از تحقیقات لازم در مورد چگونگی قتل این دو افسر، این مشکل حل خواهد شد.

در پی ترور این مشاوران آمریکایی، نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان مشاوران خود را از نهادهای دولتی این کشور خارج کردند.

با وجود این، آقای کرزی گفت که تصمیم دولتش برای امضای پیمان استراتژیک با آمریکا همچنان پا بر جا است، ولی تاکید کرد که نیروهای آمریکایی باید اجرای عملیات شبانه را متوقف کنند و در افغانستان هیچ زندانی تحت کنترل نیروهای خارجی نباشد.

پیش از این مقامهای آمریکایی بر ضرورت اجرای عملیات شبانه تاکید کرده و آن را در راستای مبارزه با تروریسم موثر خوانده اند.

مطالب مرتبط