سرباز آمریکایی دست‌کم ۱۶ غیرنظامی افغان را از پا درآورد

ناتو در قندهار
توضیح تصویر،

ارتش آمریکا از حادثه امروز ابراز تأثر کرده است

بر اساس گزارش‌ها، به دنبال تیراندازی یک سرباز آمریکایی به طرف غیرنظامیان در ولایت قندهار در جنوب افغانستان، دست‌کم ۱۶ نفر کشته شده‌اند. بیشتر قربانیان از زنان و کودکان بوده‌اند.

گزارش شده که این سرباز پس از آنکه در ساعات اولیه روز یکشنبه، ۲۱ اسفند (۱۱ مارس)، از پایگاه خود در ولسوالی پنجوایی ولایت قندهار بیرون شده، به طرف غیرنظامیان تیراندازی کرده است.

توریالی ویسا، والی قندهار گفته است که حدود پنج غیرنظامی دیگر در این حادثه زخمی شده اند.

این سرباز پس از حمله، خود را به نیروهای آمریکایی تسلیم کرد.

هنوز انگیزه این تیراندازی معلوم نیست، اما منابعی در ارتش آمریکا در قندهار به بی‌بی‌سی گفته‌اند که احتمالا این سرباز دچار نوعی اختلال روانی شده است.

مقامات محلی در قندهار گفته اند که زنان، کودکان و مردان در میان قربانیان این حادثه هستند.

خبرنگاران می گویند، شماری از ساکنان ولسوالی پنجوایی، در اعتراض به این تیراندازی دست به تظاهرات زده اند.

تحقیق

ارتش آمریکا با انتشار یک اعلامیه گفته است که "به دنبال یک حادثه متاثرکننده" یک سرباز آمریکایی بازداشت شده است.

اعلامیه اگرچه جزئیات بیشتری ارائه نکرده، اما گفته که مقامات افغان و ناتو سرگرم تحقیق در مورد چگونگی وقوع این حادثه هستند.

در این اعلامیه آمده است: "این یک حادثه به شدت متاثرکننده است و ما همدردی خود را با خانواده‌هایی که در این حادثه آسیب دیده‌اند، ابراز می‌داریم."

در گذشته، در مواردی، سربازان ناتو به بدرفتاری با غیرنظامیان از جمله عکس گرفتن با اجساد آنها و یا هم آزار زندانیان طالبان در بازداشتگاه های این کشور متهم شده اند.

اما حادثه قندهار که منجر به کشته شدن غیرنظامیان شده، در نوع خود بی سابقه است.

رامین انوری، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل می گوید که احساسات ضد آمریکایی در میان حلقاتی از افغانها، اخیرا بدنبال سوزاندن نسخه های قرآن در پایگاه نظامیان آمریکایی در بگرام، تقویت شده است.

اگرچه مقامات آمریکایی نسبت به "بی حرمتی" به کتاب مقدس مسلمانان عذرخواهی کرده و گفتند که این حادثه عمدی نبوده است، اما تظاهرات گسترده ای که در اعتراض به آن در سراسر افغانستان راه اندازی شد، حدود سی کشته برجا گذاشت.