تهدید طالبان، آموزش و پرورش را در غزنی مختل کرد

تحصیل در غزنی به ویژه برای دختران با دشواریهای زیادی همراه است
توضیح تصویر،

تحصیل در غزنی به ویژه برای دختران با دشواریهای زیادی همراه است

مقامهای آموزش و پرورش افغانستان تایید کرده‌اند که روند عادی آموزش در شماری از مکتبهای ولایت غزنی در پی تهدید گروه طالبان مختل شده است.

گزارش‌ها از ولایت غزنی حاکی است که طالبان اخیراً در اعتراض به منع تردد موتورسیکلتهای بدون مجوز، تهدید کردند که اگر به این موتورسیکلتها اجازه تردد داده نشود، مکاتب(مدارس) این ولایت را به زور مسدود خواهند کرد.

به گفته مقامهای دولتی، عمدتا اعضای گروه طالبان از موتورسیکلتهای بدون مجوز استفاده می‌کنند و در پی منع تردد این گونه موتورسیکلتها، وضعیت امنیتی ولایت غزنی بهبود یافته است.

امان‌الله ایمان، سخنگوی وزارت معارف (آموزش و پرورش) روز دوشنبه، ۴ ثور/اردیبهشت در گفتگویی با بی‌بی‌سی این تهدید را به "اوباش" نسبت داد و تاکید کرد که چنین تهدیدی "از لحاظ منطقی نه موجه است و نه با معارف ربطی دارد."

او افزود: "تهدید علیه معارف از سوی دشمن معارف وجود دارد و وجود خواهد داشت، این نه اولین است و نه آخرین خواهد بود. ولی تهدید هست و ما خبر داریم که در بعضی ولسوالی‌ها به شمول مرکز ولایت غزنی این تهدید را کرده‌اند."

امان‌الله کامرانی، عضو شورای ولایتی غزنی گفته است: "از چند روز پیش در مناطق اندر، گیرو، دهک، زنه‌خان، واغظ و شهر غزنی از سوی افراد مسلح طالبان به مدیران مکاتب گفته شده که تا دستور بعدی دروازه‌های مکاتب را ببندند تا حکومت به تردد موتورسیکلتها اجازه بدهد."

آقای کامرانی همچنین گفته است: "بر اساس اطلاعاتی که به ما رسیده، تا حال از نزدیک به چهار روز پیش به این سو در این ولسوالی‌ها حدود ۵۰ مکتب مسدود شده و هزاران دانش‎آموز از رفتن به مکتبها منع شده‌اند."

توضیح تصویر،

طالبان از موتورسیکلت بسیار استفاده می‌کنند

یک منبع آموزش و پرورش ولایت غزنی که نخواست نامش فاش شود، به بی‌بی‌سی گفت که ۲۵ مکتب تنها در شهر غزنی و حومه آن مسدود شده‌اند.

به گفته این منبع، نفرات طالبان هشدار داده‌اند که اگر مدیران مکتبها از این دستور آنها سرپیچی کنند، آنها را هدف حمله قرار خواهند داد.

این منبع افزود که در مواردی نفرات طالبان دانش‌آموزان دختر را مورد ضرب و شتم نیز قرار داده و ساکنان برخی از مناطق تحت فشار قرار داده‌اند که مکتبها را مسدود کنند.

با این حال اما احسان‌الله ناشر، رئیس اداره معارف ولایت غزنی گفت: "هنوز نمی‌توانیم بگوییم که مکتبها بسته شده، ولی گفته می‌توانیم که مکتبها تحت تهدید هستند."

در پی تشدید این تهدیدها مدیران شماری از مکتبهای ولایت غزنی دیداری با موسی خان اکبرزاده، والی غزنی، روز یکشنبه خواستار حل این مشکل شدند، اما ظاهرا به نتیجه‌ای نرسیدند.

توضیح تصویر،

طالبان در بخشهایی از ولایت غزنی نفوذ دارند و این ولایت از مناطق ناامن افغانستان شمرده می‌شود

اما امان‌الله ایمان، سخنگوی وزارت معارف گفت: "امروز علمای کرام، موسفیدان و بزرگان قومی جمع شده‌اند و با هماهنگی مسئولان ولایتی یک راه حل برای آن پیدا خواهند کرد."

آقای ایمان تاکید کرد که این تهدید "جدی نیست" و ممکن است که در حضور و غیاب شاگردان به طور موقت اختلال ایجاد کند، ولی به زودی این مشکل حل خواهد شد.

سخنگوی وزارت معارف همچنین گفت که منع استفاده از موتورسیکلتهای بدون مجوز و تهدید طالبان علیه مکتبها یک مساله امنیتی است.

او تاکید کرد که دولت، دیگر اجازه نخواهد داد که از موتورسیکلتهای بدون اسناد قانونی در غزنی استفاده شود. به گفته او، پس از منع تردد این گونه موتورسیکلیتها، امنیت در غزنی بهبود یافته است.