تاجران افغان در بندر چابهار زمین اجاره می کنند

انوار الحق احدی حق نشر عکس Getty
Image caption انوارالحق احدی، وزیر تجارت افغانستان می گوید بیشتر تاجران افغان کالاهای خود را از مسیر بندر چابهار انتقال خواهند داد

ایران پنجاه هکتار زمین را در بندر تجاری چابهار به مدت پنجاه سال به تاجران افغان اجاره می دهد.

افغانستان نخستین کشوری است که برای استفاده از این بندر تجاری اعلام آمادگی کرده و در آن زمین به اجاره می گیرد.

این توافقنامه روز چهارشنبه، دوم مه، توسط انوارالحق احدی، وزیر تجارت افغانستان و شهباز یزدانی، مدیر عامل بندر تجاری چابهار در کابل امضا شد.

بر اساس موافقتنامه ای که میان دو کشور در کابل امضا شد، تاجران افغان سالانه چهل افغانی معادل هفتاد سنت، برای استفاده از هرمترمربع زمین در بندر چابهار خواهند پرداخت.

وزیر تجارت افغانستان می‌گوید این زمین در اختیار تاجرانی قرار خواهد گرفت که سرمایه‌ای بیشتری داشته باشند.

آقای احدی استفاده از بندر چابهار را در رشد تجارت افغانستان با اهمیت خواند.

وزیر تجارت افغانستان می گوید که با گذشت زمان، مسیر واردات اموال تجاری به افغانستان تغییر خواهد کرد و بیشتر تجار افغان کالاهای خود را از طریق بندر چابهار به افغانستان انتقال خواهند داد.

شهباز یزدانی مدیر عامل بندر تجارتی چابهار می گوید که ایران سرمایه گذاری هنگفتی روی این بندر کرده و قرار است آن را به یکی از مهمترین بنادر تجاری این کشور بدل کند.

افغانستان در سال‌های گذشته سعی کرده است با بازسازی جاده ها، امکان رسیدن به بنادر تجاری کشور های همسایه را آسان تر کند.

به همین منظور، افغانستان به کمک یک شرکت هندی جاده دل‌آرام _ زرنج را آسفالت کرد.

افغانستان از طریق شهرک بندری زرنج و از طریق پلی که ایران بر فراز رودخانه هیرمند ساخته است، به شهر زابل ایران و از آن طریق به بندر چابهار وصل می‌شود.

افغانستان به دلیل نداشتن راه های آبی به بنادر تجاری کشورهای همسایه از جمله ایران و پاکستان وابسته است.

تاجران افغان همواره برای انتقال کالا به ویژه کالاهای صادراتی، با مشکلات متعددی روبرو بوده اند.

اما مشکلات سیاسی که افغانستان با آن روبرو است گاهی سبب شده است که بر روابط تجاری اش با کشور های همسایه نیز تاثیر کند. مثلا سال گذشته، ایران هزاران تانکر حامل مواد نفتی تاجران افغان را که از کشورهای حوزه خلیج فارس خریداری شده بود و از مسیر ایران منتقل می شد، حدود یک ماه در مرز اسلام قلعه متوقف کرد.

ایران می گفت این مواد نفتی در اختیار نیروهای ناتو قرار می گیرد، نیروهایی که ایران حضور آنها را در افغانستان غیر ضروری می داند.

حالا تاجران افغان از یک طرف از دسترسی به یک بندر تجاری تازه خوشحالند، اما از این نگرانند که هر ازگاهی، مشکلات سیاسی میان ایران و افغانستان و یا کشور های حوزه خلیج فارس، بر امور تجاری و بازرگانی نیز اثر منفی بگذارد.

رحیم الدین حاجی آقا، رئیس بخش خصوصی در افغانستان می گوید" تاجران افغان از دولت جمهوری اسلامی می خواهند به تعهدات خود وفا دار بماند، تاجران گروه غیر وابسته اند و هیچ رابطه ای با سیاست ندارند بنابراین باید با تاجران برخورد سیاسی نه، بلکه برخورد تجاری شود."

ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر ایران در کابل در پاسخ به این خواست تاجران افغان گفت که کشورش برای استفاده آنها از بندر چابهار سهولت های زیادی را ایجاد خواهد کرد.