افغانستان برای اجرای مرحله سوم برنامه انتقال آماده می‌شود

اشرف غنی احمدزی
Image caption آقای احمدزی گفت که اسامی مناطق تحت پوشش مرحله سوم انتقال هفته آینده رسما اعلام خواهد شد

مقامهای افغان و ناتو از پایان برنامه‌ریزی برای آغاز مرحله سوم روند واگذاری مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای افغان خبر داده‌اند.

اشرف غنی احمدزی، رئیس کمیسیون انتقال مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای داخلی، روز پنجشنبه، ۲۱ ثور/اردیبهشت در یک نشست خبری گفت که مناطق تحت پوشش این برنامه مشخص شده اند.

به گفته او، اسامی این مناطق یکشنبه هفته آینده از سوی حامد کرزی، رئیس جهموری افغانستان رسما اعلام خواهد شد.

ژنرال جان آلن فرمانده کل نیروهای ناتو در افغانستان در این نشست آغاز مرحله سوم روند انتقال مسولیت امنیتی به نیروهای افغان را گامی مهم برای تحقق طرحهای نشست گذشته سران ناتو در لیسبون خواند.

نشستی که در آن افغانستان و متحدان غربی اش توافق کردند مسئولیت های امنیتی مرحله به مرحله به نیروهای افغان سپرده شود و در نهایت در سال ۲۰۱۴ میلادی، نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند.

علی رغم شدت گرفتن حملات شورشیان، دولت افغانستان و ناتو مصمم است مرحله سوم، انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان را عملی کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption مقامهای امنیتی در افغانستان گفته اند که نیروهای مسلح این کشور برای به دوش گرفتن مسئولیت امنیتی آمادگی دارند

در دو مرحله قبلی، مسئولیت امنیتی حدود ۵۰ درصد خاک افغانستان به نیروهای امنیتی افغانستان واگذار شده است و اگر مرحله سوم عملی شود، مسئولیت تامین امنیت ۷۵ درصد کل خاک افغانستان، به عهده نیروهای افغان سپرده می شود.

رایان کروکر، سفیر آمریکا در افغانستان هم که در نشست خبری روز پنجشنبه حضور داشت، مرحله سوم برنامه انتقال را پرچالش خواند.

آقای کروکر گفت: "این مرحله سخت و پر از مشکلات خواهد بود، اما من مطمئن هستم که موفق خواهد بود."

مقامهای دولت افغانستان برنامه انتقال مسئولیت تامین امینت به نیروهای افغان را برای گسترش حاکمیت دولتی در این کشور بسیار مهم دانسته اند.

اخیرا عملیات شبانه که قبلا توسط نیروهای ناتو و عمدتا در مناطق نا آرام جنوب و شرق انجام می شد نیز به عهده ارتش افغانستان سپرده شده است. افغانستان و متحدان بین المللی این کشور می خواهند مطمئن شوند که نیروهای امنیتی افغانستان، بعد از

مطالب مرتبط