فرانسه نیروهای خود را تا پایان امسال از افغانستان خارج می کند

حق نشر عکس

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در نخستین دیدارش از کاخ سفید اعلام کرد که او نیروهای رزمی فرانسه را تا پایان ۲۰۱۲ از افغانستان خارج خواهد کرد.

او پس از دیدار با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت "به رئیس جمهور اوباما یاد آوری کردم که من به مردم فرانسه وعده داده ام نیروهای رزمی ما تا اخیر سال ۲۰۱۲ افغانستان را ترک خواهند کرد."

در آستانه نشست سران ناتو در شیکاگو که یکی از موضوعات اصلی آن افغانستان است، کاخ سفید سعی دارد کشورهای عضو ناتو را تشویق کند تا به تعهد شان در قبال افغانستان پابند بمانند.

اما اظهارات تازه آقای اولاند نشان می دهد که نیروهای فرانسه دوسال پیشتر از زمانی که برای خروج نیروهای ناتو از افغانستان اعلام شده است، این کشور را ترک خواهد کرد.

خبرنگاران می گویند این تصمیم فرانسه می تواند دیگر کشورهای عضو ناتو را نیز تشویق کند تا پیش از سال ۲۰۱۴ نیروهایشان را افغانستان خارج کنند.

آقای اولاند گفت فرانسه به حمایتش از افغانستان با شیوه های متفاوت ادامه خواهد داد.

او به خبرنگاران گفت بخشی از نیروهای این کشور برای آموزش نیروهای امنیتی افغانستان در آن کشور باقی خواهند ماند.

فرانسه با ۳۴۰۰ سرباز در افغانستان یکی از پنج کشوری است که بیشترین نیرو را در افغانستان دارند.

ارتش فرانسه در ده سال گذشته ۸۲ سرباز خود را در افغانستان از دست داده است.

قرار است در نشست سران ناتو در شیکاگو که ازیکشنبه ۲۰ مه آغاز می شود، اعضای ناتو تصمیم بگیرند که پس از خروج نیروهای رزمی شان از افغانستان، رابطه خود با افغانستان را چگونه تعریف کنند.

پیش از این دبیرکل ناتو در یک گفت و گو با بخش انگلسی بی بی سی گفته است که کنفرانس شیکاگو، پایانی برای ماموریت این سازمان در افغانستان نیست بلکه این نشست، آغازی است برای دور جدیدی از ماموریت این سازمان در افغانستان که بعد از سال ۲۰۱۴ عملا شروع خواهد شد.

افزون بر این فرانسه آلمان و آمریکا از کشور هایی است که با افغانستان پیمان استراتژیک امضا کرده اند و در این موافقتنامه های حد اقل ده سال دیگر به حمایت از روند کنونی افغانستان متعهد شده اند.

مطالب مرتبط