استخراج 'غیرقانونی' از معادن زغال سنگ بامیان ممنوع شد

زغال سنگ در حال حاضر در افغانستان در امور تولیدی و صنعت مورد استفاده چندانی نیست و عمدتا برای گرم کردن خانه ها از آن استفاده می شود
توضیح تصویر،

زغال سنگ در حال حاضر در افغانستان در امور تولیدی و صنعت مورد استفاده چندانی نیست و عمدتا برای گرم کردن خانه ها از آن استفاده می شود

وزارت معادن افغانستان اعلام کرده که ۸۳ محل استخراج غیرقانونی زغال سنگ را در ولایت بامیان مسدود کرده است.

جواد عمر، سخنگوی این وزارت روز یکشنبه، ۷ جوزا/خرداد به بی‌بی‌سی گفت که این محلات استخراج زغال بر اساس تصمیم شورای وزیران مسدود شده است.

آقای عمر افزود که این محلات پس از "عملیات سریع" وزارت معادن در جریان سفر نصیراحمد درانی، معاون وزیر معادن افغانستان به ولایت بامیان مسدود شده است.

معدن زغال سنگ بامیان از بزرگترین معادن زغال سنگ افغانستان است که در مناطق اشپشته و کلیچ، در شمال شرق ولایت بامیان واقع است.

سخنگوی وزارت معادن افغانستان همچنین گفت که براساس قرارداد استخراج معدن مس عینک در ولایت لوگر در جنوب کابل، معدن زغال سنگ بامیان در اختیار شرکت چینی MCC قرار گیرد.

امتیاز استخراج معدن مس عینک به این شرکت واگذار شده است.

جواد عمر گفت که معدن زغال سنگ بامیان به زودی در اختیار این شرکت قرار می گیرد و این شرکت با استفاده از زغال این معدن، کارخانه تولید نیروی برق با ظرفیت ۴۰۰ میگاوات احداث خواهد کرد.

به گفته او، براساس قرارداد استخراج مس در معدن عینک لوگر، از نیروی برق تولید شده به وسیله زغال سنگ بامیان، در استخراج مس در لوگر استفاده خواهد شد.

بامیان، که این معدن بزرگ زغال در آن واقع است، خود برق ندارد و ساکنان این ولایت در اعتراض به نبود برق، چند بار دست به راهپیمایی زده اند.

سخنگوی وزارت معادن افزود که بقیه نیروی تولید شده در کارخانه تولید برق حرارتی در بامیان، مورد استفاده شهروندان ساکن در لوگر و احتمالا کابل قرار خواهد گرفت.

منبع تصویر، bb

توضیح تصویر،

استخراج غیر قانونی معادن در افغانستان زمینه اشتغال را برای عده زیادی از مردم نیز فراهم کرده

آقای عمر همچنین گفت که قرار است تا یک ماه دیگر محلات استخراج غیرقانونی زغال در ولایت بغلان در شمال افغانستان نیز مسدود شود و به دنبال آن عملیات مسدودسازی این گونه محلات در سراسر کشور اجرا خواهد شد.

استخراج غیر قانونی معادن زغال در افغانستان گسترده است.

زغال بدست آمده از این راه در بازارهای شهرهای بزرگ افغانستان به فروش می رسد و در گرم ساختن منازل و حمام ها و در کوره های خشت/آجر پزی در افغانستان استفاده می شود.

از سوی دیگر استخراج غیر قانونی معادن در افغانستان زمینه اشتغال را برای عده زیادی از مردم نیز فراهم کرده است.

اما وزارت معادن استدلال می کند که در کنار زیان های اقتصادی این نوع استخراج، مصئونیت نیز یکی از ملاحظات اصلی است.

استخراج غیر مسلکی معادن زغال سنگ خطرات زیادی دارد و گاه موجب تلفات کسانی می شود که مشغول این کار هستند.