روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۷ جوزا

مجلس نمایندگان، عکس از وبسایت مجلس حق نشر عکس afghan parliament
Image caption مجلس روز شنبه، ۶ جوزا/خرداد با ۱۵۹ رای مثبت، ۶ رای مخالف و ۳ رای ممتنع این توافقنامه را در یک جلسه پرتنش تصویب کرد

تصویب توافقنامه همکاری‌های درازمدت افغانستان و آمریکا از سوی مجلس نمایندگان افغانستان، موضوع اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

مجلس روز شنبه، ۶ جوزا/خرداد، با ۱۵۹ رأی مثبت، ۶ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع این توافقنامه را در یک جلسه پرتنش تصویب کرد.

هشت صبح در سرمقاله خود نوشته است که تایید توافقنامه همکاری‌های استراتژیک با آمریکا از سوی مجلس نمایندگان نشان داد که در جامعه سیاسی افغانستان در مورد لزوم ایجاد روابط پایدار با آمریکا توافق جمعی وجود دارد و سیاستمداران بانفوذ و گروه‌های مطرح سیاسی با آن مخالفت نکردند.

این روزنامه همچنین نوشته است که تنها گروه طالبان، حزب اسلامی و "کسانی که به نیابت از کشورهای همسایه فعالیت می‌کنند"، با این توافقنامه مخالفت کردند. هشت صبح افزوده است که پاکستان و ایران نسبت به تایید این توافقنامه ناراحتند و سازمان‌های اطلاعاتی آنها برای رد آن تلاش کردند.

این روزنامه در مطلبی در صفحه نخست خود تایید توافقنامه همکاری‌های استراتژیک با آمریکا را "سیلی محکمی به روی رهبران کشورهای همسایه" دانسته و افزوده است که نمایندگان مجلس با بالا کردن کارت سبز برای تایید این توافقنامه، اراده مردم را به نمایش گذاشتند.

به نظر نویسنده، تصویب این توافقنامه نشان داد که پارلمان در مسائل حساس ملی، هیچگاه اولویت‌های میهن خود را فراموش نمی‌کند و به نفع "بیگانگان" رأی نمی‌دهد. نویسنده هشت صبح افزوده است که نمایندگان مجلس با کارت سبز، همه اتهام‌ها علیه خود را رفع کردند.

روزنامه محور در تیتر اول خود نوشته است که "ما خود سود و زیان خود را خوب می‌دانیم، این تصمیم برای یک جامعه متحد بسیار مطلوب بود". این روزنامه با اشاره به مخالفت کشورهای پاکستان و ایران با این توافقنامه نوشته است که "ما نسبت به هر همسایه خود سود و زیان خود را بهتر می‌دانیم".

به نظر نویسنده محور، در منطقه جنگ اطلاعاتی جریان دارد و هر یک از طرف‌های درگیر در این جنگ اولویت‌ها و منافع خود را در نظر دارد و در این میان انسان‌دوستی تبدیل به "افسانه" شده و مردم افغانستان در این جنگ پایمال شده است.

خدمتگار در تیتر اول خود نوشته است که "پول ایران به آب رفت". این روزنامه مدعی است که ایران برای این که این توافقنامه در پارلمان افغانستان تصویب نشود، ۲۵ میلیون دلار مصرف کرد، اما نمایندگان مجلس با تصویب این توافقنامه، در راستای تامین منافع ملی گام برداشتند.

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته است که تصمیم روز شنبه مجلس در واقع واکنشی بود به سیاست‌های نادرست پاکستان و ایران در قبال افغانستان. به باور خدمتگار، این تصمیم نشان داد که مردم دیگر خود را در برابر "اشغال پنهانی همسایگان" منسجم کرده‌اند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته است که "همان‌طوری که انتظار می‌رفت، نمایندگان منتخب مردم در مجلس، توافقنامه همکاری‌های استراتژیک میان افغانستان و آمریکا را با اکثریت قاطع آرا تایید کردند.

این روزنامه دولتی افزوده است که مجلس در تصویب این توافقنامه، مطابق "رهنمودها و مشورت‌های نمایندگان مردم در لویه جرگه مشورتی" عمل کرده است.

انیس در ادامه تاکید کرده است که این توافقنامه نه تنها هیچ تهدیدی برای هیچ کشور سومی در منطقه نیست، بلکه باعث ثبات و پیشرفت منطقه خواهد شد. نویسنده معتقد است که در شرایطی که تهدید تروریسم در منطقه ادامه دارد، تعهد جامعه جهانی برای ثبات منطقه سودمند است.

اما روزنامه انصاف در مطلب اصلی صفحه نخست خود از قول نذیراحمد حنفی، عضو مجلس و از مخالفان این توافقنامه نوشته است که "مردم افغانستان بعد از تصویب این سند شاهد جنگ‌های مختلف در کشور خواهند بود".

در این مطلب همچنین آمده است که برخی از نمایندگان مجلس گفته‌اند که در این سند "موارد مبهم بسیار" وجود دارد که باید از سوی مقام‌های آمریکا و افغانستان به صورت مشخص تعریف شوند. نویسنده اما این موارد را مشخص نکرده است.

انصاف در مطلب دیگری از نذیراحمد حنفی، مولوی تره‌خیل، لطیف پدرام، صادقی‌زاده نیلی، شهزاده شاهد، عبدالستار خواصی، کبرا مصطفوی و قربانعلی عرفانی، به عنوان کسانی نام برده است که روز شنبه با تصویب این توافقنامه در مجلس مخالفت کردند.

مطالب مرتبط