امنیت ملی: مسموم کردن دانش‌آموزان کار طالبان است

دانش آموزان در تخار
Image caption این حوادث در تخار، ظرف یک ماه اخیر، چندین بار تکرار شد

اداره امنیت ملی افغانستان گروه طالبان را به مسموم کردن دختران دانش آموز در شمال افغانستان متهم کرده است.

لطف الله مشعل، سخنگوی این اداره می گوید که پانزده نفر در ارتباط با رویدادهای اخیر در ولایت تخار بازداشت شده اند که بسیاری از آنها با گروه طالبان ارتباط دارند.

در یک ماه گذشته دانش آموزان هفت مکتب/ مدرسه در ولایت تخار مسموم شدند.

اتهام امنیت ملی افغانستان به گروه طالبان در حالی مطرح می شود که پیش از این، طالبان با انتشار یک اعلامیه دست داشتن در حمله به مکاتب را تکذیب کرده بودند.

سخنگوی امنیت ملی افغانستان می گوید که دست داشتن طالبان در این قضایا برای آنها روشن بوده، اما بنا بر "ملاحظات" وزارت معارف (آموزش و پرورش) از افشای آن خودداری می کردند.

آقای مشعل گفت: "یکی از معاونان وزارت معارف، قطعا ادعای ما را رد کرده بودند و می گفتند که طالبان و تروریست ها در این حوادث دست ندارند و شاید (دلیل مسموم شدن دانش آموزان) کدام بیماری باشد."

او افزود: "ولی این(نام نبردن از طالبان) مشکل را حل نمی کند، اگر ما می خواهیم با طالبان صلح کنیم، کسی که مخالف منافع افغانستان است، مخالف نظم و ثبات و تامین امنیت افغانستان است، باید افشا شود، اگر بعضی ها با آنها مراوداتی هم داشته باشند، باید رسوا شوند."

'عملیات الفاروق'

سخنگوی امنیت ملی افغانستان می گوید که حمله به مکاتب و دانش آموزان، بخشی از "عملیات الفاروق" است که اخیرا از سوی گروه طالبان در افغانستان راه اندازی شده است.

لطف الله مشعل به خبرنگاران گفت که یکی از فرماندهان محلی طالبان نیز در جمع پانزده نفری است که اخیرا در ارتباط به حمله به مکاتب بازداشت شده اند.

او گفت که این فرمانده طالبان، مسئولیت انتقال مواد سمی را از مناطق مرزی پاکستان به ولایت شمالی تخار به عهده داشته است.

علاوه بر بازداشت شماری از افراد مرتبط با طالبان، دو دختر دانش آموز و یک کارمند یکی از مکاتب تخار نیز از سوی امنیت ملی بازداشت شده اند.

اداره امنیت ملی افغانستان می گوید که این دختران، برای انتقال مواد سمی به داخل مکاتب حدود پنجاه هزار افغانی (یک هزار دلار آمریکایی) پول گرفته بودند.

لطف الله مشعل گفت که یک نوع پودر سمی در ذخایر آب آشامیدنی مکاتب مخلوط شده و دانش آموزان بعد از نوشیدن آب مسموم شده اند و در مواردی هم از یک نوع مواد سمی مایع استفاده شده است.

مسئولان بهداشت در شمال افغانستان گفته اند که این مواد خیلی قوی نبوده اند.

ثریا دلیل، وزیر صحت افغانستان که یکجا با سخنگوی امنیت ملی با خبرنگاران صحبت می کرد، گفت که آزمایش‌ها نشان داده است که آثار مسمومیت پس از ساعاتی از خون دانش آموزان مسموم پاک می شد و آنان هیچ آثری از مسمومیت جدی را در خون این دانش آموزان پیدا نکرده اند.

مسموم شدن دختران دانش آموز به ویژه در ماه های اخیر به یک نگرانی عمده در افغانستان تبدیل شده است.

این نگرانی زمانی بیشتر شد که شماری از این دانش آموزان پس از انتقال به درمانگاه به زودی خوب می شدند و به خانه بازمی گشتند، در مورادی این تصور ایجاد شده بود که ممکن است شماری از دانش آموزان تحت تاثیر تبلیغات و خبرهای پیهم در مورد مسمومیت، دچار آسیب های روانی شده باشند.

اما اظهارات امروز مقام های امنیتی و مسئولان بهداشت نشان می دهد که مسمومیت دانش آموزان واقعی بوده اما این مسمومیت جدی نبوده و تاثیر دوامداری نداشته است.

در یک ماه اخیر، حداقل هفت مورد از مسموم شدن دختران دانش آموز تنها در ولایت تخار در شمال افغانستان گزارش شده است.

حالا امنیت ملی افغانستان مسئولیت بیشتر این حملات به گروه طالبان نسبت داده است، گروهی که در زمانی حاکمیت خود در افغانستان، با آموزش دختران مخالف بودند.

مطالب مرتبط