هشدار ناتو به اعتراض‌های احتمالی افغانها علیه فیلم آمریکایی

به روز شده:  16:19 گرينويچ - پنج شنبه 13 سپتامبر 2012 - 23 شهریور 1391
سرباران ناتو در افغانستان

معاون فرمانده ناتو گفته: "ما تلاش داریم تا از حضور در موقعیت نامناسب و در زمان نامناسب بپرهیزیم"

ناتو به نیروهای تحت فرمان خود در افغانستان نسبت به اعتراض‌های احتمالی علیه پخش فیلمی که در آن به شدت به پیامبر اسلام اهانت شده، هشدار داده است.

پخش این فیلم در وبسایت یوتیوب اعتراض‌هایی را در برخی از کشورهای عربی و از جمله لیبی، مصر و یمن در پی داشته است.

راجر نوبل معاون عملیاتی فرمانده کل نیروهای ناتو در افغانستان روز پنجشنبه (۲۳ سنبله/شهریور) گفت که ناتو نمی‌خواهد در روزهای آینده به اعتراض‌ها در این کشور دامن بزند.

آقای نوبل گفت: "ما تلاش داریم تا از حضور در موقعیت نامناسب و در زمان نامناسب بپرهیزیم و همچنین می‌کوشیم تا به گونه غیرعمدی در موقعیتی قرار نگیریم که ممکن است منجر به دامن زدن به اعتراضات و گردهمایی‌های مردم در روزهای آینده شود."

پیش از این دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که حامد کرزی، رئیس جمهوری، سفر از پیش برنامه‌ریزی شده خود به نروژ را به تعویق انداخته است.

قرار بود آقای کرزی عصر روز پنجشنبه در یک سفر رسمی برای امضای توافقنامه استراتژیک میان افغانستان و نروژ، کابل را به قصد اسلو ترک کند.

خبرگزاری آسوشیتیدپرس از قول ایمل فیضی، سخنگوی آقای کرزی گزارش داده که رئیس جمهوری افغانستان در زمان دیگر به نروژ خواهد رفت ـ هرچند او توضیح نداد که چرا این سفر به تاخیر افتاده است.

معترضان در شهر بنغازی لیبی کنسولگری آمریکا را به آتش کشیدند

وزارت خارجه نروژ در بیانیه‌ای گفته است که آقای کرزی برای آن سفرش را به تاخیر انداخته که لازم می‌داند در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها در خاور میانه در کشورش بماند.

همچنین آقای کرزی شامگاه دیروز (چهارشنبه) با باراک اوباما رئیس جمهوری و هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در مورد پخش این فیلم و اعتراض‌ها در خاور میانه تلفنی گفتگو کردند.

اعتراض‌های خشونت‌آمیز در لیبی و حمله به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی منجر به کشته شدن سفیر آمریکا و سه کارمند آمریکایی این کنسولگری شد.

مصر و یمن هم شاهد اعتراض‌هایی علیه انتشار این فیلم بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.