هواداران دکتر نجیب الله: حزب وطن را احیا می کنیم

به روز شده:  15:03 گرينويچ - چهارشنبه 26 سپتامبر 2012 - 05 مهر 1391

شماری از اعضای حزب وطن (حزبی که دکتر نجیب الله رئیس جمهوری پیشن افغانستان دبیرکل آن بود) در گردهمایی یاد بود شانزدهمین سالروز مرگ دکتر نجیب الله گفتند که این حزب را دوباره احیا می کنند.

آنها همچنین تاکید کردند که پس از این، از روز پنجم میزان/مهر، بنام "روز شهدای حزب دموکراتیک افغانستان" تجلیل خواهند کرد.

فتانه نجیب، زن دکتر نجیب الله در پیامی به همین مناسبت، ازمردم خواسته است که متحد و یک پارچه شوند.

در بخشی از پیام او که در همایش بزرگداشت از شوهرش خوانده شد آمده است: افغانها باید ازفرصت های به میان آمده درافغانستان بیشترین سود را ببرند و نگذارند دشمنان شان بشتراز این کشورشان را ویران کنند."

مرضیه عدیل خبرنگار بی بی سی در کابل که به این مراسم رفته بود، می گوید، حدود ۲۰۰ تن از اعضای حزب وطن، در تالار کابل ننداری، برای بزرگداشت از روز مرگ دکتر نجیب الله گردهم آمده بودند و کسی از مقام های دولتی در تالار دیده نمی شد.

بسیاری ازسخنرانان دکترنجیب الله را بنیانگذار مصالحه و آشتی ملی درافغانستان، خواندند.

دکتر نجیب الله، رئیس جمهور پیشین افغانستان شانزده سال پیش و همزمان با تصرف کابل به دست طالبان، از سوی افراد این گروه به قتل رسید، طالبان جسد او و برادرش را در چهار راه آریانا، به دار آویختند.

نجیب الله در میان سیاستمداران و گروه های مختلف افغانستان، مخالفان و موافقان زیادی دارد.

دکتر نجیب الله قبل از اینکه رئیس جمهور شود، رئیس سازمان امنیت افغانستان موسوم به (خاد) بود.

مخالفانش کارکرد او را در زمانی که رئیس این سازمان بود، "بی رحمانه" توصیف می کنند.

دکتر نجیب وقتی در سال ۱۹۸۶ قدرت را به دست گرفته و رئیس جمهور شد، چهره صلح طلب از خود نشان داد و طرح مصالحه ملی را با گروه های جهادی اعلام کرد؛ طرحی که هرگز در عمل پیاده نشد.

نجیب الله، پس از آنکه رئیس جمهور شد، نام حزب دموکراتیک خلق افغانستان را به حزب وطن تغییر داد و قول داد در صورت توافق با گروه های مجاهدین اصلاحات بیشتری را به میان آورد.

رهبران مجاهدین که درحال حاضر از ارکان اصلی قدرت در افغانستان هستند و شماری از آنها تلاش می کنند مصالحه با طالبان را به نتیجه برسانند، در آن سالها به شدت با طرح مصالحه دکتر نجیب الله مخالفت کردند و تا آخر با او جنگیدند.

دشواری صلح با گروهای شورشی از جمله طالبان و مشابهت ظاهری شرایط کنونی افغانستان با اواخر دوران حکومت دکتر نجیب الله، سبب شده است که طیف های مختلف اجتماعی با دید تازه ای به دکتر نجیب الله که پس از به قدرت رسیدن سخن از مصالحه می گفت، بنگرند.

در سالهای اخیر در کنار عکس‌های شماری از چهره های مشهور افغانستان از جمله رهبران و فرماندهان جهادی، عکس های دکتر نجیب الله نیز خریداران زیادی داشته است.

شماری از هوادارانش عکس‌های او را که جملات مشهور او در مورد مصالحه نیز پای آنها نوشته شده است، بر ماشین، در مغازه و یاهم خانه های خود نصب می کنند.

در سال‌های اخیر این جمله از دکتر نجیب الله که گفته بود، راه حل افغانستان کنار رفتن نیست بلکه کنار آمدن است، معروف شده است.

این جمله او در پاسخ به رهبران گروه های مجاهدین است که برای صلح با دولت کابل، بر کنار رفتن دکتر نجیب الله از قدرت، تاکید می کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.