ثروت نهفته افغانستان چقدر است و کجاست

به روز شده:  13:04 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391

ذخایر معدن مس عینک،پانزده میلیون تن پیش‌بینی شده است

دولت افغانستان تا کنون ۱۴۰۰ محل در نقاط مختلف این کشور را شناسایی کرده است که در آن گفته می شود معدن های مختلف وجود دارند.

مقام های افغان باور دارند تا سال ۲۰۲۴ حدود ۵۰ درصد درآمد افغانستان از راه استخراج معادن این کشور خواهند شد.

وزارت معادن افغانستان، همچنین پیش بینی کرده است که تا سال ۲۰۱۶ درآمد این کشور از محل استخراج معادن، به یک و نیم میلیارد خواهد رسید.

۵۰۰ هزار شغل

آنها همچنان امیدوار اند که در سال‌های آینده درآمد حاصل از استخراج معادن و منابع طبیعی افغانستان بتواند جایگزین کمک‌های خارجی و در نهایت استقلال اقتصادی این کشور شود.

دولت افغانستان، سال‌های بین ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۴ را دهه تحول نامیده اند.

وحیدالله شهرانی، وزیر معادن افغانستان، می گوید، تا سال ۲۰۲۴ میلادی که آخرین سال "دهه تحول" است، درآمد دولت از استخراج معادن حداقل به ۴ میلیارد دلار خواهد رسید و نیز حد اقل ۵۰۰ هزار شغل ایجاد خواهد شد.

وحیدالله شهرانی وزیر معادن افغانستان، می گوید درآمد افغانستان از محل درآمد استخراج معادن به چهار میلیارد دلار خواهد رسید

معادن

تا کنون محل پنج حوزه نفت و گاز در سراسر کشور مشخص شده است: معدن آهن جاجی‌گک، با ذخیره دو میلیارد تن در ولایت بامیان موقعیت دارد و از جمله بزرگترین معادن افغانستان محسوب می شود. معدن مس در ولایت لوگر و معادن ذغال سنگ که بیشتر آنها در مناطق مرکزی و شمالی افغانستان شناسایی شده اند.

معادن طلا در شمال، غرب و جنوب و لیتیم و بریلیم در ولایت غزنی و ولایت جنوبی افغانستان شناسایی شده اند و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی بیشتر در ولایات شمالی افغانستان شناسایی شده اند.

قرارداد ها

تاکنون سه قرارداد بزرگ استخراج معادن افغانستان با چهار شرکت خارجی نهایی شده است.

استخراج مس عینک در ولایت لوگر در جنوب افغانستان، به شرکت چینی ام سی سی(MCC) واگذار شده و این شرکت دو سال قبل کارهای مقدماتی را عملا آغاز کرده است. شرکت ملی نفت چین (CNCPI) هم برنده قرارداد استخراج نفت از حوزه نفتی آمو دریا در شمال افغانستان شده است.

مقام های افغان می گویند استخراج معادن تا ده سال دیگر پنجصد هزار شغل ایجاد خواهد کرد

استخراج سه بخش از آهن معدن حاجی‌گگ به کنسرسیوم هندی سیل افیسک(Sail Afisco) واگذار شده است و شرکت کانادایی کیلو گولد ماین(Kilo Goldmine) هم قرار است آهن موجود در بخش چهارم حاجی‌گک را استخراج کند.

نگرانی از فساد

نحوه واگذاری قرار داد ها به شرکت های بزرگ و عدم شفافیت در روند واگذاری این قرار داد ها، از همان آغاز مورد انتقاد های شدید قرار داشت.

محمد اکرم غیاثی، معاون پیشین وزارت معادن افغانستان می گوید"‌در وزارت معادن یک تیم بی تجربه و غیر مسلکی تمام کارها را پیش می برند. کسی که در این برنامه کار می کند باید شناختی از معادن داشته باشد..."

شفافیت روند واگذاری قرارداد ها نیز همواره مورد انتقاد بوده است.

وحیدالله شهرانی، وزیر معادن افغانستان، در جواب به این نگرانی ها می گوید"‌در تمام قرار داد ها از روز اول تا روز عقد قرار داد، به منظور تحقق بالاترین درجه شفافیت، بازرسان‌های بین المللی حضور داشته اند".

اخیرا وزارت معادن به منظور از بین بردن شک و تردیدها در مورد شفافیت در روند واگذاری قرار دادها، متن همه قرار دادها را به چاپ رساند.

معادن افغانستان مهم ترین امید افغانستان برای پیشرفت این کشور در آینده است

ولی نگرانی های منتقدان تنها به عدم شفافیت محدود نمی شود و نگرانی های سیاسی هم در این مورد وجود دارد.

ارزش اقتصادی این قرار دادها و حضور جدی و گسترده چین در آینده اقتصاد افغانستان، باعث شده است تا عده ای نگران جدی شدن کشمکش‌های سیاسی منطقه در آینده باشند. کشمکش‌هایی که ممکن است باز هم سبب عدم استخراج این معادن شود و بهای آن را مردم افغانستان بدهند.

دکتر نقیب الله سهاک، پژوهشگر امور معادن در دانشگاه پلی‌تکنیک کابل، بر این باور است که کشورهای پیشرفته بخشی از معادن شان را استخراج کرده اند، ولی هنوز هم نیازمند منابع طبیعی هستند و با درک همین موضوع تعدادی از کشورها و مخصوصا همسایگان افغانستان ممکن است برای مختل کردن شرایط تلاش کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.