هشدار حامد کرزی در مورد مصونیت قضایی سربازان خارجی در افغانستان

به روز شده:  17:21 گرينويچ - جمعه 19 اکتبر 2012 - 28 مهر 1391

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در باره بروز مشکلات ناشی از مصونیت قضایی سربازان خارجی در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ در این کشور هشدار داده است.

قرار است ماموریت رزمی بیش از یکصد هزار نیروی بین المللی مستقر در افغانستان تا آخر سال ۲۰۱۴ پایان یابد، اما گفته می‌شود هزاران سرباز خارجی در نقش آموزگار و دستیار، در کنار نیروهای افغان باقی خواهند ماند.

عدم توافق بر سر مسئله مصونیت این نیروها می‌تواند باعث شود که همانند عراق، تمامی سربازان آمریکایی افغانستان را ترک کنند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه‌ای از ملاقات خصوصی حامد کرزی با انرس فو راسموسن دبیرکل ناتو در این مورد خبر داده.

در این بیاینه به نقل از آقای کرزی گفته شده: "اگر جنگ و خشونت‌طلبی در افغانستان خاتمه نیابد و از مرزهای افغانستان محافظت لازم صورت نگیرد، افغانها ممکن است به حکومت شان اجازه ندهند به سربازان خارجی مصونیت قضایی داده شود."

به گفته مقامات افغان، این اولین بار است که آقای کرزی به صورت رسمی مساله مصونیت قضایی سربازان خارجی را در افغانستان با یک مقام عالی رتبه ناتو مطرح می کند.

آنچه تا حال برای بسیاری از افغانها به یک نگرانی جدی تبدیل شده است، خروج کامل نیروهای خارجی و هشدارها در مورد آغاز دوباره جنگ‌های داخلی در افغانستان است. نگرانی که گروه بین المللی بحران نیز در گزارش تازه اش آن را انعکاس داده است.

اما ناتو و یکی از اعضای کلیدی آن، ایالات متحده آمریکا بارها گفته است که بعد از سال ۲۰۱۴ افغانستان را تنها نخواهند گذاشت و بخشی از نیروهای شان به صورت آموزگار و دستیار، در کنار نیروهای امنیتی افغان در این کشور خواهند ماند.

تا حال هیچ یک از سربازان متهم آمریکایی در افغانستان به دولت افغانستان تسلیم داده نشده اند و این یکی از موضوعات جنجالی مورد بحث در مذاکرات امنیتی میان دو کشور به شمار می‌رود.

مقامات افغان خواهان محاکمه‌ عاملان حوادث از قبیل کشتار غیرنظامیان افغان در داخل این کشورند، چیزی که هنوز متحدان غربی افغانستان به آن پاسخ مثبت نداده اند. این رویدادها در مواردی هم خشم افغانها را بر انگیخته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.