افغانستان اظهارات مقام آمریکایی در باره مرز دیورند با پاکستان را رد کرد

به روز شده:  09:35 گرينويچ - سه شنبه 23 اکتبر 2012 - 02 آبان 1391

مارک گروسمن: "موضع کشور ما در این مورد این است که این مرز، مرز بین‌المللی است"

وزارت خارجه افغانستان اظهارات مارک گروسمن، نماینده آمریکا برای افغانستان و پاکستان مبنی بر به رسمیت شناختن مرز دیورند را "بی‌ربط" خوانده است.

خط مرزی میان افغانستان و پاکستان در زمان سلطنت عبدالرحمان خان پادشاه وقت افغانستان و هنری مورتیمر دیورند نماینده هند بریتانیایی در سال ۱۸۹۳ میلادی تعیین و بر اساس یک سند مکتوب مورد توافق دو طرف قرار گرفت.

پاکستان در آن زمان بخشی از خاک هند بود که مستعمره بریتانیا بود.

پس از تشکیل کشور مستقل پاکستان در سال ۱۹۴۷ میلادی، دولت وقت افغانستان با این خط مرزی مخالفت کرد و خواستار پیوستن قبایل پشتون آن سوی مرز به افغانستان یا برگزاری همه‌پرسی در بین آنها در این مورد شد.

پس از آن دولتمردان افغانستان همواره بر عدم رسمیت خط مرزی دیورند بین دو کشور تاکید کرده‌اند، اما پاکستان خواستار به رسمیت شناختن آن از سوی افغانستان شده است.

با این حال، مارک گروسمن نماینده ویژه باراک اوباما در امور افغانستان و پاکستان در گفتگویی ویژه با تلویزیون خصوصی "یک" در کابل گفت که این خط مرزی را به عنوان یک مرز بین‌المللی به رسمیت می‌شناسد.

نماینده رئیس جمهوری آمریکا گفت: "موضع کشور ما در این مورد این است که این مرز، مرز بین‌المللی است و من فکر می‌کنم که نظر همه را در این مسئله منطقه‌ای باید در نظر گرفت."

"وضعیت خط دیورند برای مردم افغانستان یک موضوع مهم تاریخی است. دولت افغانستان به همین دلیل هر اظهار نظری در باره وضعیت حقوقی این خط را توسط هرکسی که باشد رد می‌کند و آن را بی‌ربط می‌داند"

اعلامیه وزارت خارجه افغانستان

آقای گروسمن در پاسخ به خبرنگار تلویزیون یک که پرسید شما خط مرزی دیورند را به عنوان یک مرز بین‌المللی به رسمیت می‌شناسید، به صراحت گفت: "بله، همین طور است."

به دنبال این اظهارات، دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه افغانستان شامگاه روز دوشنبه (اول عقرب/آبان) در اعلامیه کوتاهی به زبان انگلیسی این اظهارات را رد کرد.

در این اعلامیه آمده: "وضعیت خط دیورند برای مردم افغانستان یک موضوع مهم تاریخی است. دولت افغانستان به همین دلیل هر اظهار نظری در باره وضعیت حقوقی این خط را توسط هرکسی که باشد رد می‌کند و آن را بی‌ربط می‌داند."

هر چند در اعلامیه وزارت خارجه افغانستان نامی از آقای گروسمن و مصاحبه او برده نشده، اما به نظر می رسد که اشاره آن به صور واضحی اظهارات او در همین مصاحبه است.

این مصاحبه در روز دوشنبه مورد توجه شماری از رسانه‌های داخلی افغانستان قرار گرفته بود.

اختلاف نظر میان افغانستان و پاکستان بر سر مسئله خط دیورند در ۶۵ سال گذشته از عوامل اصلی تنش‌های کابل و اسلام آباد بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.