کمپاین حمایت از قربانیان تجاوز جنسی در افغانستان

به روز شده:  19:21 گرينويچ - دوشنبه 12 نوامبر 2012 - 22 آبان 1391

لعل بی بی، یکی قربانیان تجاوز است که دو روز پیش عاملان تجاوز به او به شانزده سال زندان محکوم شدند

شماری از مسئولان رسانه ها در غرب افغانستان کمپاینی را برای دادخواهی و حمایت از قربانیان تجاوز جنسی به راه انداخته اند.

این کمپاین پس از آن به راه افتاد که رسانه ها در روزهای اخیر از چند مورد تجاوز به کودکان در مناطق مختلف افغانستان خبردادند.

روزگذشته پلیس ولایت بلخ در شمال افغانستان مردی را به اتهام تجاوز به یک کودک پنج‌ساله بازداشت کرد.

همزمان شماری از رسانه های داخلی از تجاوز یک مرد به کودکی در غرب افغانستان خبر داد.

مسئولان مرکز حمایت از خبرنگاران در هرات، از خبرنگاران محلی در این ولایت خواسته اند، گزارشهایی را در مورد تجاوز به کودکان تهیه و منتشر کنند.

هدف از این کمپاین دادخواهی و حمایت از قربانیان تجاوز اعلام شده است و خبرنگاران می خواهند ببینند آیا دولت به پروند های مربوط به تجاوز به کودکان، توجه لازم را کرده یانه.

کمپاین در شبکه های اجتماعی

همزمان با آغاز کمپاین خبرنگاران در هرات، شماری از خبرنگاران افغان در شبکه های اجتماعی نیز کمپاینی به راه انداخته اند.

سمیع مهدی، از خبرنگاران تلویزیون یک که از طراحان این کمپاین است در فیسبوک خود نوشته است: رسانه ها باید همصدا به دادخواهی برخیزند. می توانیم گزارشهای مختلف در مورد عاملان تجاوز، سرنوشت متجاوزان، مجازات پیش بینی شده در قوانین افغانستان، عوامل روانی تجاوز بر کودکان و راه‌های جلوگیری از تجاوز را نشر کنیم."

این خبرنگار افغان همچنین نوشته است: "من باور دارم که از مناطق دور افتاده در مورد این حوادث کمتر گزارشی در رسانه ها نشر می شود، لطفا خبرنگارانی که به مناطق دور دست دسترسی دارند، اطلاعات خود را منتشر کنند و یا آن را در اختیار دیگر رسانه ها قرار دهند."

بازتاب گسترده در شبکه‌های اجتماعی

جدا از کمپاین خبرنگاران، انتشار خبرهای تجاوز به کودکان در روزهای اخیر، در میان افغانها در شبکه های اجتماعی، بازتاب گسترده ای داشته و بحث های جدی را به راه انداخته است.

حکیم مظاهر یک کاربر افغان در فیسبوک خود نوشته است: "فیسبوک را باز کردم چشمم به تصویر جسد کودکی افتاد که درهرات ربوده شده و بعد مورد تجاوز قرار گرفته و به قتل رسیده بود. بعد از ظهر، تصویر طفل معصوم دیگری که قربانی یک جنایت جنسی در ولایت بلخ توجه‌ام را جلب کرد. خبری که مرا بهت زده کرد.

"کودک معصوم روی تخت بیمارستان در یک وضعیت فجیعی خوابیده بود و صدای مظلومانه ولزران پدر این کودک را شنیدم و دیدم. به دنبال این‌ها خبر محکمه مردی که گفته شد به دختر خود تجاوز کرده و صدای دختری که خواستار عدالت بود. آیا گوش شنوایی هست؟ از کدام درد باید نالید."

حمزه واعظی نویسنده و محقق افغان مقیم نروژ نوشته است: " تکرار و تداوم، تبدیل به یک موضوع روزمره گردیده که نه تنها عبرت وغیرتی را در ذهن جامعه و روان جمعی ما بر نمی انگیزد بلکه به مثابه یک پدیده خبری، مانند صدها "خبر" دیگر، مسئولیت و رسالتی را برای متولیان نظام اجتماعی، رهبران مذهبی و مدیران سیاسی ایجاد نمی کند."

بررسی علت و عوامل، تجاوز جنسی نیز به صورت گسترده‌ای در فضای مجازی بحث شده است. شماری از کاربران عدم برخورد قاطع دولت با عاملان تجاوز را دلیل اصلی ادامه آن می دانند.

تعدادی دیگر اما معتقدند که آنچه اخیرا اتفاق افتاده است افزایش شمار تجاوز به کودکان و زنان نیست. چنین مساله‌ای در افغانستان سابقه داشته است.

بلکه آنچه اخیرا اتفاق افتاده این است که شماری از مردم دیگر، در برابر تجاوز جنسی بر خود و یا هم اعضای خانواده خود سکوت نمی کنند. به پلیس گزارش می دهند. با رسانه ها در موردش حرف می زنند و خواستار دادخواهی می شوند و ماجرا را پیگیری می‌کنند.

در هفته گذشته، چهارتن از عاملان تجاوز به لعل بی‌بی به ۱۶ سال زندان محکوم شدند و مردی که به دخترش تجاوز کرده بود و از سوی دادگاه ابتدایی به اعدام محکوم شده بود، باردیگر در دادگاه تجدید نظر محکوم به اعدام شد.

چنین مواردی شاید، امید به دسترسی به عدالت را نیز در میان مردم در افغانستان افزایش داده و به قربانیان جسارت داده است تا دست کم، از ظلمی که بر آنها رفته است به پلیس گزارش دهند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.