برای نظامی آمریکایی متهم به قتل روستاییان افغان تقاضای اعدام شد

به روز شده:  06:56 گرينويچ - چهارشنبه 14 نوامبر 2012 - 24 آبان 1391
بیلز

بیلز به ارتکاب وخیم ترین مورد از قتل غیرنظامیان از زمان جنگ ویتنام متهم شده است

دادستانی ارتش آمریکا محاکمه یک نظامی آن کشور به اتهام قتل غیرنظامیان افغان را توصیه کرده و او را مستحق مجازات اعدام دانسته است.

در جلسه دادرسی مقدماتی برای تعیین تکلیف پرونده استوار رابرت بیلز، عضو ارتش آمریکا، به اتهام قتل شانزده روستایی افغان، سرگرد راب استل، نماینده دادستانی ارتش ایالات متحده، خواستار محاکمه متهم در دادگاه نظامی و صدور حکم اعدام برای او شد.

رابرت بیلز، سی و نه ساله، متهم است که هنگام خدمت در یک پایگاه نظامی آمریکاییان در یکی از مناطق دور افتاده ولایت قندهار افغانستان در ماه مارس، ظاهرا به منظور انتقام گرفتن از کشته شدن نظامیان آمریکایی به دست شورشیان مخالف دولت افغانستان، در دو مرحله به قتل غیرنظامیان افغان مبادرت کرد.

این نظامی آمریکایی در جریان این عملیات، شانزده روستایی غیرمسلح از جمله تعدادی کودک را به ضرب گلوله به قتل رساند.

جلسه دادرسی مقدماتی با حضور مقامات قضایی ارتش به منظور تایید وقوع و ماهیت جرم و همچنین تصمیم گیری در مورد دادگاه صالحه برای ادامه رسیدگی تشکیل شده بود و دفاع از متهم را یک وکیل غیرنظامی و یک وکیل نظامی به طور مشترک برعهده داشتند.

جلسه دادرسی مقدماتی

دادرسی مقدمات برای تشخیص وقوع و ماهیت جرم و تعیین دادگاه صالحه برای ادامه رسیدگی تشکیل شد

در این جلسه، دادستان نظامی با اشاره به "ماهیت شنیع، خشن و سازمان یافته جنایاتی که متهم مرتکب شده" توصیه کرد که پرونده برای محاکمه نظامی به دادگاه نظامی ارجاع شود. دادگاه نظامی معمولا به درخواست فرماندهان ارتش، برای رسیدگی به تخلف نفرات نیروهای مسلح از قوانین و مقررات نظامی تشکیل می شود.

سرگرد استل گفت: "نفرت آور ترین جنبه اقدامات متهم، قتل کودکان در خانه های آنان بود" و افزود نه تن از شانزده قربانی این جنایت، کودکانی بودند که پنج تن از آنان کمتر از پنج سال سن داشتند.

روند رسیدگی قضایی

قتل روستاییان افغان به دست استوار بیلز وخیم ترین مورد از کشتار غیرنظامیان توسط نظامیان آمریکایی از زمان جنگ ویتنام به بعد توصیف شده که به روابط نه چندان مساعد آمریکا و افغانستان آسیب هم رسانده است.

دولت آمریکا معتقد است که رابرت بیلز به تنهایی مسئول این کشتار است و افرادی که از این ماجرا جان به در برده اند نیز گفته اند که فقط یک نظامی آمریکایی را در این ماجرا مشاهده کرده اند اما برخی گزارش ها حاکی از آن است که احتمال دارد افراد دیگری نیز در این انتقام جویی شرکت داشتند.

محل دفن شماری از قربانیان

شانزده غیرنظامی از جمله نه کودک قربانی "انتقام جویی" نظامی آمریکایی شدند

استوار بیلز، که سابقه شرکت در عملیات نظامی در عراق و افغانستان را دارد، با شانزده مورد اتهام قتل عمد، شش مورد اتهام اقدام به قتل عمد و همچنین اتهامات دیگری شامل ضرب و جرح و استفاده از مواد غیرمجاز و مشروبات الکلی در حین عملیات نظامی مواجه است.

در صورتی که فرماندهان با برگزاری محاکمه در دادگاه نظامی و پیگرد متهم به اتهام قتل عمد غیرنظامیان موافقت کنند، متهم ممکن است به مجازات اعدام محکوم شود.

در دادگاه نظامی، حکم مجازات اعدام در صورتی صادر می شود که هیات منصفه متشکل از نظامیان به اتفاق آرا متهم را مجرم بشناسند و خواستار صدور حکم اعدام شوند.

براساس مقررات ارتش ایالات متحده، حکم اعدام صادر شده توسط دادگاه نظامی باید به تایید رئیس جمهوری، به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح، برسد. آخرین مورد از اعدام یکی از نفرات ارتش آمریکا با حکم دادگاه نظامی به سال ١٩٦١، یعنی پنجاه و یک سال پیش باز می گردد.

دادستانی نظامی شواهدی را برای اثبات اتهام علیه رابرت بیلز به جلسه دادرسی مقدماتی ارائه داد که از جمله شامل لباس خون آلود او بود.

دادستانی نظامی گفت استوار بیلز پس از نوشیدن الکل همراه با دو نظامی دیگر، به تنهایی از پایگاه خارج شد و به یکی از روستاهای نزدیک رفت و به قتل روستاییان مبادرت کرد.

متهم سپس به پایگاه بازگشت و پس از گفتگویی کوتاه به یکی از نظامیان، بار دیگر از پایگاه خارج شد و تعدادی دیگر از روستاییان را به قتل رساند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.