برگزاری اولین نشست دادگاه علنی پرونده کابل بانک

به روز شده:  17:11 گرينويچ - پنج شنبه 15 نوامبر 2012 - 25 آبان 1391

اولین نشست علنی دادگاه رسیدگی به بحران کابل بانک روز چهارشنبه ۲۴ عقرب/آبان برگزار شد.

پس از نزدیک به شانزده ماه، دادگاهی در کابل اتهاماتی مثل دادن وام های غیر قانونی، وام دادن به افراد مجهول، بیرون کردن مقادیر زیاد پول به خارج از کشور و سوء مدیریت سپرده های شخصی مردم را که سبب بحران در کابل بانک شد، برشمرد.

دادستان مسئولان قبلی کابل بانک و بانک مرکزی افغانستان را به عنوان مقصران اصلی در پرونده کابل بانک معرفی کرده است.

شیرخان فرنود، بنیادگذار کابل بانک و خلیل الله فیروزی معاون کابل بانک با تعدادی دیگر از متهمان پرونده کابل بانک در دادگاه حضور داشتند.

شیرخان فرنود در این دادگاه مدعی شد که مقصران اصلی در پرونده کابل بانک حصین فهیم (برادر مارشال قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهوری)، خلیل الله فیروزی، معاون کابل بانک، دادستانی افغانستان و حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اند.

اتهامات آقای فرنود را بعدا آقای فیروزی رد کرد. در جریان دادگاه آقایان فرنود و فیروزی همدیگر را به سوء مدیریت در کابل بانک متهم می کردند.

بررسی دادگاه در روزهای آینده هم جریان خواهد داشت.

بحران کابل بانک

نزدیک به دو سال پیش شرکای اصلی کابل بانک، مقدار قابل ملاحظه‌ای از سپرده های مالی مردم را به عنوان قرضه گرفته بودند.

شماری از آنها این پول‌ها را در بازار مسکن دبی سرمایه‌گذاری کرده بودند و هنگامی که بازار مسکن دبی به دلیل بحران مالی جهانی با رکود مواجه شد، در افغانستان این نگرانی ایجاد شد که پول‌های سرمایه‌گذاری شده در بازار مسکن دبی شاید در این بازار درحال رکود گم شود.

این شایعات سبب شد که سیلی از مردم برای نقد کردن پول خود به کابل بانک مراجعه کنند و در نتیجه کابل بانک با کمبود نقدینگی مواجه شد.

محمود کرزی، برادر رئیس‌جمهور کرزی و حصین فهیم برادر قسیم فهیم، معاون اول رئیس‌جمهوری، از جمله کسانی اند که بدهی خود به کابل بانک را نپرداخته اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.