پاکستان تعدادی از طالبان زندانی را آزاد می کند

به روز شده:  19:06 گرينويچ - پنج شنبه 15 نوامبر 2012 - 25 آبان 1391

پاکستان همواره اتهام حمایت از گروه‌های تروریستی را تکذیب کرده است

پاکستان با آزادی تعدادی طالبان زندانی در این کشور موافقت کرده است.

هیات مذاکره‌کننده صلح افغانستان گفته است که پاکستان با آزاد کردن چندین تن از طالبان زندانی در این کشور موافقت کرده است.

مقام های افغان به بی بی سی گفته اند که ملا ترابی، وزیر پیشین عدلیه طالبان و دو مامور اطلاعاتی طالبان در میان آزادشدگان خواهند بود. ولی ملا برادر، عضو شماره دو طالبان در میان آنها نیست.

صلاح الدین ربانی، رئیس شورای صلح افغانستان همراه با هیاتی با هدف گفت‌و‌گو با مقام های پاکستانی به این کشور سفر کرده است. آزادی تعدادی از زندانیان طالبان از سوی پاکستان دستاورد بزرگی برای هیات افغانی به حساب می آید.

حرکت مثبت

بعد از اینکه طالبان در ماه مارچ/مارس امسال از مذاکرات صلح کنار کشیدند، تا حال حرکتی قابل ملاحظه برای آوردن آنها به میز مذاکره دیده نشده بود. آزادی این چند مقام پیشین طالبان، برای آغاز دوباره گفت وگو های صلح بسیار مهم به خوانده شده است.

همچنین مقام های افغان امیدوارند که طالبان آزاد شده تاثیری مثبت در روند صلح داشته باشند.

حصول یک توافق کلی میان دولت افغانستان و گروه طالبان تنها راه بیرون‌رفت از بحران کنونی پنداشته می شود.

شورای صلح افغانستان دو سال پیش با شرکت ۷۰ عضو از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور به هدف مذاکره با طالبان ایجاد شد. ولی این شورا هنوز دستاورد چشمگیری نداشته است.

ملا محمد عمر، رهبر طالبان، در پیام تبریک خود به مناسبت عید قربان با لحنی متفاوت از قبل امکان هر گونه مذاکره را با دولت افغانستان رد کرده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.