ربانی: آزادی ۹ زندانی طالبان در پاکستان برای صلح موثر است

به روز شده:  10:50 گرينويچ - شنبه 17 نوامبر 2012 - 27 آبان 1391

صلاح الدین ربانی: "ما این اقدام مقام‌های پاکستانی را ستایش می‌کنیم"

صلاح‌الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان گفته که آزادی ۹ عضو گروه طالبان از زندان در پاکستان برای آغاز گفتگوهای صلح با این گروه موثر است.

آقای ربانی روز شنبه (۲۷ عقرب/آبان) در پی سفر سه روزه خود به پاکستان، در یک نشست خبری در کابل از کشور پاکستان به دلیل آزاد کردن این افراد از زندان ستایش کرد.

رئیس شورای عالی صلح گفت: "آزادی آنها مهم است. ما این اقدام مقام‌های پاکستانی را ستایش می‌کنیم. البته آنها (زندانیان آزاد شده) برای صلح کار خواهند کرد."

او افزود: "این امر افرادی را تشویق خواهد کرد که برای صلح و گفتگو کار می‌کنند... کسانی که آزاد شده‌اند، اعضای مهم گروه طالبان هستند که می‌توانند برای حمایت از گفتگوهای صلح کاری انجام دهند."

آقای ربانی اسامی افراد آزاد را فاش نکرد، اما گزارش‌های تایید نشده حاکی است که انورالحق مجاهد، پسر مولوی محمدیونس خالص رهبر پیشین حزب اسلامی خالص و ملا نورالدین ترابی وزیر پیشین عدلیه/دادگستری طالبان شامل این افراد هستند.

برخی از ناظران گفته اند که سایر افراد مورد نظر از لحاظ سازمانی، اعضای میان رتبه یا عادی گروه طالبان هستند و در میان دسته های فعال گروه طالبان نفوذ زیادی ندارند.

صلاح‌الدین ربانی افزود که به افراد آزاد شده اختیار داده شده که محل زندگی خود را پس از بیرون شدن از زندان خود تعیین کنند ــ افغانستان، پاکستان یا کشوری دیگر.

آگاهان سیاسی می‌گویند که دولت و شورای عالی صلح در تلاش بوده‌اند که نام ملا عبدالغنی، مشهور به ملا برادر هم شامل فهرست زندانیانی باشد که آزاد می‌شوند، اما آقای ربانی گفت که او آزاد نشده است.

ملا برادر پس از ملا عمر، رهبر گروه طالبان در ردیف دوم رهبری این گروه قرار می‌گیرد.

او در زمان حاکمیت این گروه والی هرات بود.

رئیس شورای عالی صلح گفت که هدف اصلی سفر او به پاکستان جلب "حمایت عملی" پاکستان از روند گفتگوهای صلح با گروه طالبان بوده است.

او افزود: "پاکستان رسماً از دیدگاه و راهکارهای شورای عالی صلح برای رسیدن به صلح پایدار در چهارچوب اعلامیه مشترک حمایت خود را اعلام کرد."

در این اعلامیه که در پایان سفر او به پاکستان، از سوی او و حنا ربانی وزیر خارجه پاکستان در اسلام‌آباد منتشر شد، از گروه طالبان خواسته شده که ارتباط خود را با گروه القاعده قطع کند.

این اعلامیه همچنین از توافق دو طرف برای برگزاری کنفرانس علمای جهان اسلام در افغانستان، پاکستان، عربستان سعودی یا یک کشور اسلامی دیگر در مورد بمبگذاری انتحاری خبر داده است.

اعضای گروه طالبان و شبکه حقانی از این نوع بمبگذاری به طور گسترده‌ای استفاده می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.