منطقه حفاظت شده کابل هدف حمله انتحاری قرار گرفت

به روز شده:  05:38 گرينويچ - چهارشنبه 21 نوامبر 2012 - 01 آذر 1391
محل انفجار

مهاجم انتحاری جلیقه انفجاری خود را قبل از رسیدن به هدف منفجر کرد

در نزدیکی یک پایگاه نیروهای نظامی خارجی در پایتخت افغانستان انفجاری روی داده است.

صبح روز چهارشنبه، ١ آذر/قوس (٢١ نوامبر)، در محله وزیر اکبر خان کابل، محل استقرار شماری از سفارت خانه های خارجی در پایتخت افغانستان، انفجاری روی داد که به گفته منابع پلیس ناشی از یک حمله انتحاری بوده است.

به گفته این منابع، حدود ساعت ٨ صبح به وقت محلی، مردی که جلیقه انفجاری بر تن داشت، مواد منفجره همراه خود را در نزدیک یک پایگاه نیروهای آمریکایی واقع در محله وزیر اکبر خان منفجر کرد.

ظاهرا این فرد در نظر داشت در این پایگاه دست به عملیات انتحاری بزند اما به دلیل مواجهه با ماموران امنیتی، موفق به اجرای طرح خود نشد و جلیقه انفجاری را پیش از رسیدن به هدف، منفجر کرد.

در این حمله انتحاری، علاوه بر کشته شدن فرد مهاجم، دو مامور امنتی افغان نیز جان خود را از دست داده اند.

شاهدان عینی گفته اند که پس از وقوع انفجار، تعدادی آمبولانس به محل حادثه اعزام شده اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از ژنرال محمد ظاهر، رئیس بخش تحقیقات جنایی پلیس کابل، گفته است که ماموران امنیتی فرد بمب گذار را که به پایگاه نظامی آمریکایی نزدیک می شد پیش ار رسیدن به این محل شناسایی کردند.

این خبرگزاری گفته بود که علاوه بر جنازه فرد مهاجم، یک جسد دیگر نیز در محل انفجار دیده شده اما در مورد هویت او اظهار بی اطلاعی کرده بود.

به نقل از منابع دیگر پلیس کابل آمده است که دست کم دو نفر دیگر در این حادثه زخمی شده اند و به چند دستگاه خودرو نیز اسیب رسیده است.

منابع نیروهای خارجی در افغانستان در این مورد هنوز اظهار نظری نکرده اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان با ارسال پیامی به رسانه ها، گفته که این انفجار این گروه بوده است.

به گزارش خبرنگار بی بی سی فارسی در کابل، سخنگوی طالبان هدف این حمله انتحاری را یکی از مراکز سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - عنوان کرده است.

در پیام سخنگوی طالبان آمده است که در این حمله نه یک فرد نه بلکه چند نفر مجهز به سلاحهای سبک و سنگین شرکت داشته اند و به نگهبانان این دفتر تلفات سنگینی وارد شده است.

اظهارات سخنگوی طالبان از سوی منابع دولتی و نیروهای خارجی مستقر در افغانستان تایید نشده است.

محله وزیر اکبرخان پیش از این نیز چند بار هدف بمب گذاری و حملات مسلحانه شورشیان قرار گرفته است.

از جمله سال گذشته، افراد مسلح با موضع گرفتن در ساختمانی در کابل، نقاطی از جمله سفارت آمریکا واقع در این محله را زیر آتش گرفتند. این عملیات پس از چند ساعت درگیری با ماموران امنیتی خاتمه یافت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.