تعطیلی زودهنگام چهار دانشگاه در کابل

به روز شده:  17:17 گرينويچ - 25 نوامبر 2012 - 05 آذر 1391

حادثه روز عاشورا در خوابگاه دانشگاه سبب شد تعطیلات زمستانی این دانشگاه‌های چند روزی زودتر از سالهای دیگر اعلام شود

وزارت تحصیلات عالی افغانستان در پی درگیری بین دانشجویان خوابگاه دانشگاه کابل، تعطیلات زمستانی دانشگاه‌های پایتخت را حدود یک ماه پیش از تعطیلات عادی اعلام کرد.

محمد عثمان بابری، معاون وزارت تحصیلات عالی افغانستان ‌می‌گوید برای جلوگیری از بروز دوباره تنش، بررسی حادثه دیروز و با توجه به اینکه رفت و آمد برخی از دانشجویان به مناطق دوردست سخت است، تصمیم گرفته شود که امتحانات سیمیستر دوم امسال در اول ماه حوت (اسفند) گرفته شود.

آقای بابری به بی بی سی گفت که بررسی حادثه روز عاشورا در خوابگاه دانشگاه کابل از سوی هیاتی ویژه‌ای آغاز شده اما هنوز زود است در مورد نتایج چیزی گفته شود.

پیشتر حبیب‌الله حبیب، رئیس دانشگاه کابل، نیز گفته بود که به عنوان بخشی از تدابیر پیشگیرانه از بروز تنش‌های دوباره بین دانشجویان، همه دانشگاه‎های دولتی کابل تا اول ماه حوت/اسفند تعطیل خواهد بود.

مقام‌های وزارت تحصیلات عالی افغانستان می‌گویند حادثه روز عاشورا در خوابگاه دانشگاه سبب شد تعطیلات زمستانی این دانشگاه‌های چند روزی زودتر از سالهای دیگر اعلام شود.

به گفته این مقامات اگر درگیری بین دانشجویان روی نمی داد، در حالت عادی دانشگاههای دولتی از اول جدی/دی تا اول حمل/فروردین تعطیل می‌شد.

در کابل چهار دانشگاه دولتی است که عبارت اند از دانشگاه کابل، دانشگاه پولی تکنیک، دانشگاه طبی و دانشگاه تعلیم و تربیت شهید برهان‌الدین ربانی.

شامگاه روز شنبه در پی درگیری بین دانشجویان خوابگاه دانشگاه کابل، شماری از مقامهای ارشد دولتی و برخی از نمایندگان مجلس در یک جلسه فوق‌العاده تصمیم گرفتند که دانشگاه‌های پایتخت برای ده روز تعطیل شوند.

قرار بود در هفته آینده امتحانهای آخر سال دانشگاههای کابل گرفته شود، اما رئیس دانشگاه کابل گفت که برگزاری جلسه‌های امتحان‌ها هم به ماه حوت موکول شده است.

این تصمیم در پی درگیری بین دانشجویان خوابگاه کابل در روز عاشورا (شنبه، ۲۴ قوس) اتخاذ شد.

"بررسی حادثه روز عاشورا در خوابگاه دانشگاه کابل از سوی هیاتی ویژه‌ای آغاز شده اما هنوز زود است در مورد نتایج چیزی گفته شود"

این درگیری زمانی آغاز شد که گروهی از دانشجویان شیعه می‌خواستند مراسم عزاداری در مسجد خوابگاه دانشگاه برپا کنند، با ممانعت دانشجویان اهل سنت مواجه شدند.

در این درگیری دانشجویان با سنگ و چوب به همدیگر حمله کردند.

حبیب الله حبیب گفت که در جریان این درگیری یک دانشجو کشته و ۱۳ دانشجوی دیگر زخمی شده‌اند.

رئیس دانشگاه کابل گفت فردی که کشته شده از منطقه بلخاب ولایت سرپل در شمال افغانستان و دانشجوی سال سوم دانشکده علوم کامپیوتری بوده که به گفته او، از بام خوابگاه "افتاده" است.

به گفته حبیب‌الله حبیب، وضعیت سلامت زخمیان خوب است.

آقای حبیب گفت که او تا حال اطلاع ندارد که کسی در ارتباط با این درگیری بازداشت شده باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.