'چند سیاستمدار ارشد افغان از بحران کابل بانک سود بردند'

به روز شده:  16:24 گرينويچ - سه شنبه 27 نوامبر 2012 - 07 آذر 1391
کابل بانک یکی از بزرگترین بانک های خصوصی در افغانستان بود

گزارش جدید یک نهاد مستقل بازرسی نشان می‌دهد که در نتیجه بحران کابل بانک تعدادی محدود از سیاستمداران ارشد این کشور نزدیک به ۹۰۰ میلیون دلار سود بردند.

جزئیات این بازرسی در گزارش مفصلی گرد‌آوری شده که بدست نیویورک تایمز رسیده است.

براساس گزارش شرکت بازرسی کرول اسوشیتس، زمانیکه دارایی‌های این بانک در سال ۲۰۱۰ توقیف شد، قسمت اعظم قرضه‌های آن - حدود ۹۰۰ میلیون دلار- تنها به ۱۹ فرد یا شرکت داده شده بود.

در گزارش نیویورک تایمز آمده است که بازرسان شرکت 'کرول' ۱۱۴ مهر را یافتند که مقامات کابل بانک برای قانونی جلوه دادن اسناد جعلی چندین شرکت قلابی از آنها استفاده می‌کردند.

براساس این گزارش یکی از کسانی که از قرضه‌های غیرقانونی کابل بانک بهره برده، محمود کرزی برادر رئیس جمهور کرزی بوده است.

اما او همیشه تکذیب کرده که مرتکب کار غیرقانونی شده باشد و گفته تمامی وام‌های خود را دوباره پرداخته است.

"با توجه به ادامه جریان پول زیاد خارجی از طریق نظام مالی ضعیف افغانستان، کارشناسان نگران اند که احتمال تکرار چنین جرایمی نامحتمل نیست."

گزارشگر بی بی سی در کابل

محمود کرزی به بی بی سی گفت: " اگر آنها، کرول یا هر کسی دیگری، کوچکترین مدرکی داشتند که نشان دهد امضای من در کدام سند تصمیم‌گیری کابل بانک وجود داشته و یا من یک دالر سو استفاده کرده باشم یا پولی را مخفی کرده باشم...اگر کسی در تمامی دنیا چنین سندی ارائه کند، من حاضرم مسئولیت کامل آن را به عهده بگیرم."

آقای کرزی در پاسخ به این سوال که آیا از دخالتش در کابل بانک پشیمان است، گفت: " کاملا. فکر می‌کنم این بدترین اشتباه بود که در زندگی‌ام مرتکب شدم."

در گزارش ۲۷۷ صفحه‌ای شرکت کرول اسوشیتس چیزی مبنی بر اینکه حامد کرزی از بحران کابل بانک سود برده باشد، گفته نشده است.

حامیان خارجی افغانستان برای جلوگیری از سقوط اقتصاد شکننده افغانستان در سال ۲۰۱۰ کابل بانک را کمک مالی کردند.

بحران کابل بانک

  • ۲۰۰۴: شیرخان فرنود، کابل بانک را بنیاد گذاشت
  • سپتامبر ۲۰۱۰: کنترل کابل بانک را بانک مرکزی افغانستان به دست گرفت
  • فوریه/فبروری ۲۰۱۱: عبدالقدیر فطرت رئیس بانک مرکزی افغانستان به بی بی سی گفت که مسئولان بحران کابل بانک باید دادگاهی شوند
  • آوریل/آپریل ۲۰۱۱: عبدالقدیر فطرت، رئیس بانک مرکزی افغانستان در برابر نمایندگان مجلس گفت که محمود کرزی، برادر حامدکرزی رئیس جمهوری افغانستان، حصین فهیم، برادر مارشال قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، در بحران کابل بانک سهم داشته اند.
  • آپریل/آوریل ۲۰۱۱: مسعود موسی غازی، سرپرست کابل بانک مجموع قرضه های بانک را که سهمداران اصلی این بانک برداشته بودند نزدیک به ۸۰۰ میلیون دلار خواند
  • ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲: نخستین دادگاه رسیدگی به اتهامات مربوط به کابل بانک آغاز شد

کوینتین سامرویل، گزارشگر بی بی سی در کابل می‌گوید که انتظار نمی‌رود قسمت اعظم پول به سرقت رفته از این بانک قابل حصول باشد.

اما او می‌گوید با توجه به ادامه جریان پول زیاد خارجی از طریق نظام مالی ضعیف افغانستان، کارشناسان نگران اند که احتمال تکرار چنین جرایمی نامحتمل نیست.

بحران کابل بانک

نزدیک به دو سال پیش شرکای اصلی کابل بانک، مقدار قابل ملاحظه‌ از سپرده های مالی مردم را به عنوان قرضه گرفته بودند.

شماری از آنها این پول‌ها را در بازار مسکن دبی سرمایه‌گذاری کرده بودند و هنگامی که بازار مسکن دبی به دلیل بحران مالی جهانی با رکود مواجه شد، در افغانستان این نگرانی ایجاد شد که پول‌های سرمایه‌گذاری شده در بازار مسکن دبی شاید در این بازار درحال رکود گم شود.

این شایعات سبب شد که سیلی از مردم برای نقد کردن پول خود به کابل بانک مراجعه کنند و در نتیجه کابل بانک با کمبود نقدینگی مواجه شد.

حصین فهیم برادر قسیم فهیم، معاون اول رئیس‌جمهوری نیز از جمله کسانی است که بدهی خود به کابل بانک را نپرداخته است.

کشورهای غربی خواسته بودند تا در مورد بحران کابل بانک یک بازرسی کامل قانونی صورت بگیرد و یک گزارش تحقیقی نیز تهیه شود.

قرار است این گزارش تحقیقی که از سوی یک نهاد دولتی مبارزه با فساد و محققان خارجی انجام شده، این هفته منتشر شود.

اولین دادگاه علنی

حدود ده روز پیش، پس از نزدیک به شانزده ماه، دادگاه رسیدگی به اتهامات مربوط کابل بانک آغاز شد.

دادستان، شیرخان فرنود، بنیانگذار کابل بانک و خلیل‌الله فیروز معاون کابل بانک را به عنوان مقصران اصلی در پرونده کابل بانک معرفی کرده است

دادستان، شیرخان فرنود، بنیانگذار کابل بانک و خلیل‌الله فیروز معاون کابل بانک را به عنوان مقصران اصلی در پرونده کابل بانک معرفی کرد.

در دادگاه تعدادی دیگر از متهمان پرونده کابل بانک نیز حضور داشتند.

شیرخان فرنود در این دادگاه مدعی شد که مقصران اصلی در پرونده کابل بانک حصین فهیم، خلیل الله فیروزی، معاون کابل بانک، دادستانی افغانستان و حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اند.

اتهامات آقای فرنود را بعدا آقای فیروزی رد کرد. در جریان دادگاه آقایان فرنود و فیروزی همدیگر را به سوء مدیریت در کابل بانک متهم می کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.