افغانستان یکی از 'فاسدترین کشورهای جهان' معرفی شد

به روز شده:  18:30 گرينويچ - چهارشنبه 05 دسامبر 2012 - 15 آذر 1391

سازمان شفافیت بین الملل گزارش سالانه در مورد کشور های جهان منتشر می کند

سازمان شفافیت بین الملل، افغانستان را در جمله فاسدترین کشورهای جهان قرار داد.

در گزارش جدید این سازمان که چهارشنبه ۱۵ قوس/آذر منتشر شد افغانستان از نظر شفافیت در رده ۱۷۴ قرار گرفته و همراه با سومالی و کره شمالی، جز کشورهایی شد که میزان شفافیت در آن در پائین ترین حد در جهان است.

ایران در این گزارش در رده ۱۳۳ قرار گرفته است.

در این گزارش، دنمارک با ۹۰ امتیاز ، از جمله شفاف ترین کشور جهان خوانده شده است.

افغانستان در گزارش سال ۲۰۱۱ این سازمان در مقام چهارم قرار داشت، و وضعیت اش نسبت به سومالی، کره شمالی و میانمار بهتر بود.

در این گزارش آمده است که فساد در افغانستان تاثیر مستقیم بر زندگی مردم داشته است و در سال ۲۰۱۰ از هر ۷ افغان یک نفر رشوه داده است و حد میانگین این رشوه سه برابر حقوق یک افغان عادی است.

سازمان شفافیت بین الملل هرسال آمار کشورهای جهان را به امتیاز ۱۰۰ به شفافترین کشور و صفر به فاسد ترین کشور منتشر می کند.

این سازمان می‌گوید دو سوم کشورهای جهان پائین تر از ۵۰ امتیاز گرفته اند، و این نشان می دهد که فساد از چالش های بزرگ در جهان است.

از کشورهای همسایه افغانستان، ایران در رده ۱۳۳ و پاکستان در رده ۱۳۹ قرار دارد. بریتانیا در رده بندی امسال شفافیت بین المللی هفدهم شده و آمریکا در رده نوزدهم قرار گرفته است.

جامعه جهانی دولت افغانستان را متهم به کم کاری در مورد مبارزه با فساد می کند.

دولت افغانستان وجود فساد گسترده در تشکیلات و نهاد های دولتی و غیر دولتی را تائید می کند ولی جامعه جهانی را در گسترش فساد مسئول می داند.

گزارش اخیر شفافیت بین الملل نشان می دهد که تلاش های دولت افغانستان در مبارزه با فساد همچنان بی نتیجه بوده است و این کشور از وضعیت بدی که داشته به سوی وضعیت بدتری در حرکت است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.