روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۲۹ قوس

به روز شده:  07:10 گرينويچ - چهارشنبه 19 دسامبر 2012 - 29 آذر 1391

گفتگوهای صلح با گروه‌های شورشی و از جمله طالبان مانند روزهای گذشته همچنان در محور موضوع‌های مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

ماندگار با انتقاد از لغو محدودیت سفر برای رهبران گروه طالبان، نوشته که این کار "شتاب‌زده" ریشه صلح و دموکراسی را در منطقه برخواهد کند و وضعیت را "طالبانی" خواهد کرد. به نظر نویسنده، منطقی نیست که بدون "ضمانت" آب به آسیاب دشمن ریخت.

به نوشته ماندگار، شورای امنیت سازمان ملل محدودیت سفرهای بین‌المللی رهبران گروه طالبان را لغو کرده تا آنها بتوانند در گفتگوهای صلح شرکت کنند. براساس تحریم‎های سازمان ملل علیه رهبران طالبان، آنها اجازه سفر به کشورهای مختلف را ندارند، اما تصمیم تازه این سازمان به مذاکره‌کنندگان این گروه اجازه سفر به مکان‌های مشخص برای گفتگو را می‌دهد.

سرمقاله‌نویس ماندگار همچنین از طرح صلح دولت افغانستان انتقاد کرده و آن را "کاملا شتاب‌زده و یک‌طرفه" دانسته است. به باور این روزنامه، در این طرح به جز گروه طالبان، تمام نیروها و ظرفیت‌های موجود در جامعه "نادیده" گرفته شده‌اند. نویسنده تاکید کرده که گفتگوهای صلح باید بر اساس برنامه ملی باشد.

روزنامه خدمتگار در سرمقاله خود نوشته که گروه طالبان می‌خواهند که براساس یک "معامله" با آمریکا قدرت دولتی را در افغانستان به دست آورد. روزنامه با اشاره به رد طرح سازمان برای برگزارش نشست بین طرف‌های افغانی از سوی طالبان نوشته که این گروه تا حال تنها از طریق دفتر قطر به گفتگو با آمریکایی ها پرداخته‌اند.

به نوشته خدمتگار، گروه ملا عمر رهبر طالبان راه صلح قطر را در پیش گرفته تا دست پاکستان از روند گفتگوهای صلح را قطع کند و خود رو به رو با آمریکایی‌ها گفتگو کند. نویسنده این حرکت طالبان را "ساده‌لوحانه" و ناشی از "خوش‌باوری" این گروه دانسته است.

سرمقاله نویس خدمتگار معتقد است که این که گروه طالبان گفتگوی صلح با دولت افغانستان را رد می‌کند، به این دلیل است که این گروه نمی‌خواهد بر سر تقسم قدرت با دولت گفتگو کند، بلکه می‎خواهد با حل اختلاف‎های خود با غربی‌ها، امیتازات بیشتری به دست آورد.

روزنامه وحدت نشست پاریس را "گام نخستین برای صلح واقعی" در افغانستان دانسته و افزوده که این یکی از نخستین مواردی است که طرف‌های عمده مساله افغانستان به بیان دیدگاه‌های خود در باره قضیه افغانستان می‌پردازند. به نظر روزنامه، جامعه بین‌المللی با توجه به "ناکامی" روند صلح دولت، تلاش کرده که مواضع طرف‌های دخیل را نزدیک‌تر کند.

نویسنده وحدت افزوده که حکومت دیدگاه‌های خود را در طریق نمایندگان شورای عالی صلح در این نشست بیان خواهد کرد که این دیدگاه‌ها به نحوی با مواضع گروه طالبان "هماهنگ" خواهد بود. به باور روزنامه، در این نشست عمدتا میان نمایندگان طالبان و اپوزیسیون سیاسی افغانستان "مواجهه" صورت خواهد گرفت.

به نوشته وحدت، نمایندگان اپوزیسیون و به ویژه جبهه ملی ضمن تاکید بر پذیرش قانون اساسی و دستاوردهای ده سال اخیر، این موضوع را مطرح خواهند کرد که طالبان دست از خشونت و حمایت از تروریسم بردارند و تضمین‌های لازم از سوی گروه طالبان و جامعه جهانی در این خصوص ارائه شود.

با این همه، سرمقاله‌نویس وحدت تاکید کرده که نباید از نشست پاریس انتظارات گسترده داشت، به نظر نویسنده، این نشست تنها در حد مقدمه‌ای است برای گفتگوهای واقعی برای صلح در افغانستان. به نظر نویسنده، این نشست فرصتی است که طرف‌های مختلف دخیل در قضیه افغانستان در یک همایش مشترک بیان کنند.

۸صبح در مطلب اصلی خود تاکید کرده که دولت نباید در نشست‎هایی که در مورد مصالحه در افغانستان برگزار می‌شود، دولت نباید در "حاشیه" باشد. به نظر نویسنده، نظام افغانستان محصول تلاش‌ها و قربانی مشترک افغان‌ها و جامعه جهانی است و "منزوی" کردن آن کار درستی نیست.

به نوشته روزنامه، نمایندگان گروه طالبان از نشستن در جلسه‌ای که نمایندگان دولت در آن حضور داشته باشند، احساس ناراحتی می‌کنند و به همین دلیل برگزار کنندگان نشست‎هایی مانند نشست پاریس ترجیح می‎دهند که این همایش‌ها را طوری برنامه‌ریزی کنند که کسی از دولت افغانستان نمایندگی نکند.

۸صلح همچنین در تیتر اول خود خبر داده که جایزه "آزادی اطلاع‌رسانی" سازمان خبرنگاران بدون مرز را که مقر آن در پاریس است، به دست آورده است. روزنامه افزوده که این نخستین بار است که یک رسانه افغانستان این جایزه بین‌المللی را به دست می‌آورد. ۸صبح در کابل و چند ولایت افغانستان منتشر می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.