طالبان: دولت و قانون اساسی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم

به روز شده:  16:21 گرينويچ - شنبه 22 دسامبر 2012 - 02 دی 1391

طالبان گفته اند با دولت افغانستان صحبت نخواهند کرد

طالبان گفته اند دولت و قانون اساسی افغانستان را به رسمیت نمی شناسند.

طالبان در نشست دو روزه فرانسه که روز جمعه ۱ جدی/دی پایان یافت، به شرکت کنندگان این نشست اعلام کرده اند که نظام کنونی و قانون اساسی افغانستان را به رسمیت نمی شناسند.

بنیاد پژوهشی استراتژیک فرانسه با همکاری دولت این کشور زمینه ساز یک نشست دو روز شده بود که نمایندگان طالبان، دولت افغانستان، و گروه های اپوزیسیون و نمایندگانی هم از جامعه مدنی در این نشست شرکت داشتند.

محمد یونس قانونی از ائتلاف ملی و احمد ضیا مسعود، محمد محقق و فیض الله ذکی از جبهه ملی، حنیف اتمر، از حزب حق و عدالت، فرخنده زهرا نادری و نیلوفر ابراهیمی، نمایندگان زن مجلس نمایندگان افغانستان از شرکت کنندگان این نشست بودند.

معصوم استانکزی، دبیر شورای عالی صلح، و حاجی دین محمد، مشاور رئیس جمهوری افغانستان نیز در این نشست شرکت داشتند.

ملا شهاب الدین دلاور و محمد نعیم وردک از دفتر طالبان در قطر، از سوی طالبان در این نشست حضور داشتند.

یک منبع که در گفت‌و‌گوهای فرانسه حضور داشت، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که طالبان با یک پیام از قبل تعیین شده به این نشست آمده بودند.

نمایندگان طالبان همچنین گفته اند که با دولت افغانستان مذاکره نخواهند کرد. طالبان دولت افغانستان را دولت دست نشانده آمریکا می‌دانند و نمایندگان این گروه در نشست فرانسه گفته اند که با حکومت دست نشانده آمریکا مصالحه نخواهیم کرد.

طالبان امکان رسیدن به صلح را تا قبل از خروج نیروهای خارجی منتفی دانسته اند.

این منبع همچنین افزود در حالیکه طالبان گفته اند با دولت مصالحه نخواهند کرد، اما برای صحبت با اپوزیسیون دولت ابراز علاقمندی کرده اند.

طالبان قبل از شرکت در این نشست گفته بودند که نمایندگان خود را برای رساندن پیام این گروه به بقیه شرکت کنندگان به این نشست خواهند فرستاد.

این در حالیست که نمایندگان حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، مواضع نرمتری داشته اند. آنها ظاهرا با اصل نظام و قانون اساسی افغانستان مشکلی ندارند ولی تعدیلات در قانون اساسی را ضروری می دانند.

غیرت بهیر، رئیس هیات حزب اسلامی در صحبت با بخش پشتوی بی‌بی‌سی گفته است که تجربه نشان داده است که نظام ریاستی به نفع مردم افغانستان نیست و باید قانون اساسی در این مورد تغییر کند.

ظاهرا توافق کلی میان جناح های مختلف به جز طالبان روی موضوعات چون احترام به اصل نظام و تغییر در قانون اساسی وجود داشته است.

شرکت کننده ها همچنین با این مساله که جنگ راه حل نیست و باید صحبت های صلح ادامه یابد موافقت داشته اند.

تاریخ برگزاری دور چهارم این نشست هنوز مشخص نشده است.

به جز از نمایندگان گروه طالبان، دیگر شرکت کننده‌های این نشست توافق کرده اند که تا برگزاری دور چهارم گفت‌و‌گو ها، بر سر مسایلی که اختلاف نظر داشتند، صحبت کنند.

هنوز مشخص نیست که شرکت کنندگان این نشست بر سر چه مواردی اتفاق نظر نداشتند.

گفت‌و‌گو های دو روزه ای که در حومه پاریس برگزار شده بود بدون اعلامیه ای پایان یافته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.