برف‌باری راه‌های ولایت‌های مرکزی افغانستان را مسدود کرد

به روز شده:  13:58 گرينويچ - شنبه 12 ژانويه 2013 - 23 دی 1391

ولایت‌های مرکزی افغانستان کوهستانی و برفگیر است

برف‌باری اخیر راه‌های ارتباطی در ولایت‌های مرکزی افغانستان را مسدود کرده و ده‌ها مسافر گیر مانده‌اند.

محمدزمان بهلول، ولسوال/فرماندار ورس در ولایت بامیان گفت که صبح روز شنبه، ۲۳ جدی/دی چهار مسافر از زیر برفکوچ (بهمن) بیرون آورده شده‌اند که وضعیت سلامت یکی از آنها وخیم است.

آقای بهلول افزود که این چهار تن زمانی زیر برفکوچ شدند که خودروی حامل آنها در گذرگاه قوناق، بین ولایت بامیان و ولایت دایکندی در برف گیر مانده بود.

یک راننده در گذرگاه قوناق به بی‎بی‌سی گفت که ده‌ها تن به دلیل مسدود شدن این گذرگاه گیر مانده‌اند که در بین آنها افراد بیمار هم هستند، اما محل مناسبی برای آنها وجود ندارد.

حبیبه سرابی، والی بامیان گفت که هر چند به همه ماموران دستور داده شده بود که با مسدود شدن گذرگاه‌ها، از رفت و آمد مسافران جلوگیری شود، اما ظاهرا مسافران و رانندگان این منع تردد را رعایت نکرده‌اند.

خانم سرابی گفت که پس از برف‌باری دیشب، تقریبا همه راه‌های ارتباطی بین ولایت‌های بامیان با ولایت‌های غور و دایکندی و همچنین مرکز بامیان با چند ولسوالی آن بسته شده است.

همچنین قربانعلی ارزگانی والی ارزگان به بی‎بی‎سی گفت که بیشتر راه‌های این ولایت هم در پی بارش برف مسدود شده است و به مسافران گفته شده که از رفت و آمد در مناطق برفگیر و به ویژه گذرگاههای دشوارگذار خودداری کنند.

حبیبه سرابی، والی بامیان گفت که ضخامت برف در برخی از مناطق این ولایت کوهستانی و سرد تا ۱۵۰ سانتی متر هم گزارش شده است.

او افزود که دولت با شماری از شرکت‌های خصوصی قرارداد بسته که در جریان زمستان راه‌های هزاره‌جات در مرکز افغانستان را باز نگهدارند.

والی بامیان گفت که با توقف برف‌باری مسئولان این شرکت‎ها برای پاک کردن راه‌ها دست به کار خواهند شد، اما آن‌گونه که والی دایکندی گفت، تنها برف نیست که مشکل آفریده، بلکه طوفان و وزش باد هم به مشکل افزوده است.

برف‌باری در کمتر از بیست و چهار ساعت گذشته شماری از مناطق افغانستان را سفیدپوش کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.