سازمان ملل: در زندانهای افغانستان شکنجه گسترده ادامه دارد

به روز شده:  17:58 گرينويچ - 20 ژانويه 2013 - 01 بهمن 1391

سازمان ملل متحد در گزارشی از وجود گسترده شکنجه در زندانهای افغانستان خبر می‌دهد.

این سازمان می‌گوید با وجود انتشار کلیک گزارش مشابه در این مورد و ابراز نگرانی‌ در سال ۲۰۱۱، زندانیان در افغانستان همچنان به صورت گسترده شکنجه می‌شوند.

بیشتر از نیمی ۶۳۵ زندانی که در گزارش سازمان ملل با آنها صحبت شده، گفته اند که یا شکنجه شده اند یا با آنها بدرفتاری شده است.

دولت افغانستان ادعاها در این گزارش را "مبالغه‌آمیز" خوانده است.

نیروهای بین‌المللی یاری امنیتی یا آیساف، اخیرا انتقال زندانیان به بازداشتگاه‌هایی را که در این گزارش از آنها نام برده شده است، به حالت تعلیق در آورده اند.

این گزارش که از سوی دفتر سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما تهیه شده، وضعیت زندانیان در زندانهای پلیس و امنیت ملی افغانستان را از اکتوبر ۲۰۱۱ تا اکتوبر ۲۰۱۲ بررسی کرده است.

معافیت از پیگیرد

در این گزارش از ۱۴ شیوه شکنجه و بدرفتاری، از جمله زدن، تهدید به کشتن و سواستفاده جنسی نام برده شده است.

همچنین گفته شده در مواردی برای مجبور کردن زندانیان به اعتراف و کسب معلومات، به آنها شوک الکتریکی داده شده است.

براساس این گزارش موارد شکنجه و بدرفتاری در زندانهای مربوط به نیروهای پلیس افغانستان در دوازده ماه گذشته از ۳۵ درصد به ۴۳ درصد افزایش یافته است.

اما این موارد در زندانهای مربوط به امنیت ملی افغانستان در همین مدت از ۴۶ درصد به ۳۴ درصد کاهش یافته است.

یوناما گفته با آنکه دولت افغانستان شماری از توصیه‌های گزارش ۲۰۱۱ سازمان ملل در مورد وضعیت زندانیان را عملی کرده است اما در زمینه تعقیب قضایی متخلفان کاری جدی صورت نگرفته است.

جورجت گگنن، مسئول حقوق بشر یوناما گفت: "یوناما دریافته که در این زمینه عدم پاسخگویی یک مشکل جدی است. مرتکبین شکنجه به ندرت مورد بازجویی قرار گرفته‌اند و هیچ یک از آنها مجازات نشده اند."

او گفت نبود برنامه‌ برای جلوگیری از شکنجه نظیر بی توجهی دادگاه‌ها به قبول اعتراف‌های که در اثر شکنجه گرفته شده، انگیزه لازم را از مقامات افغان برای متوقف کردن شکنجه گرفته است.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان تاکید داشته که نگهداری زندانیان مساله مربوط به حاکمیت افغانستان است و از ایالات متحده خواسته تا همه زندانیان افغان را به دولت این کشور بسپارد.

اما به گفته کوینتین سامرویل، گزارشگر بی بی سی در کابل، فرماندهان آیساف هشدار داده‌اند که با توجه به سطح بالای بدرفتاری با زندانیان، عملی شدن این کار به زودی ممکن نیست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.