امرالله صالح: ایران در امور افغانستان مداخله می‌کند

به روز شده:  18:49 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژانويه 2013 - 05 بهمن 1391

امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان

امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در یک مقاله اختصاصی که برای کلیک صفحه پشتوی بی‌بی‌سی نوشته، گفته است که ایران در قبال افغانستان سیاست چند گانه دارد.

آقای صالح یکی از مخالفان سرسخت طالبان، و از رهبران اپوزیسیون دولت افغانستان است. وی به بیان اظهارات تند علیه دولت پاکستان به واسطه سیاست‌های این دولت در قبال افغانستان مشهور است.

نظر به نوشته آقای صالح، تا زمانی که افغانستان به خودکفائی نرسد، ایران می‌تواند تهدیدی برای امنیت ملی این کشور تلقی شود.

امرالله صالح می‌نویسد که ایران تلاش دارد تا روابط نزدیک خود را با حکومت افغانستان حفظ و در عین حال با گروه‌های مخالف سیاسی و اقلیت مذهبی شیعه برقرار کند.

در این مقاله همچنین به مخالفت ایران با حضور آمریکا و نیروهای بین المللی در افغانستان و افزایش آمادگی ها برای حمله و موشک پراکنی به تاسیسات نظامی آمریکا در حالات اضطراری اشاره شده است.

رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان به این باور است که ایران از طریق حوزه قم با گروه های مذهبی شیعه در افغانستان همکاری و در تامین امور مالی مساجد و آموزش روحانیون شیعه کمک می کند.

آقای صالح نوشته است که دستگاه استخبارات/اطلاعات ایران در افغانستان در پی جمع آوری اطلاعات محرمانه است و برای رسیدن به این هدف تلاش می کند روابط خود را با نهادهای مختلف حکومت افغانستان بهبود بخشد.

به گفته امرالله صالح، سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، نیرویی است که بیشتر از همه اختیارات و امکانات دارد و در داخل و بیرون ایران به گونه گسترده فعالیت می‌کند.

با توجه به شراکت‌های فرهنگی میان افغانستان و ایران، دو کشور روابط نزدیک اما پیچیده‌ای دارند. از میان همسایگان افغانستان در گذشته این تنها پاکستان بود که حساسیت افکار عمومی افغان‌ها را برمی‌انگیخت. اما اخیرا سیاست‌های ایران در قبال افغانستان و افغان‌ها، ایران را نیز به همسایه‌ای تبدیل کرده که حساسیت‌های عمومی نسبت به آن بالا رفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.