ریزش برف بزرگراه سالنگ را مسدود کرد

به روز شده:  10:49 گرينويچ - شنبه 02 فوريه 2013 - 14 بهمن 1391

ریزش برف در کابل و ولایت های اطراف آن باعث شده است که بزرگراه سالنگ در شمال کابل پایتخت این کشور به روی ترافیک مسدود شده و ارتباط زمینی میان کابل با ۹ ولایت شمالی این کشور قطع شود.

یک مقام افغان اعلام کرد که به دلیل شدت برف باری و احتمال برف‌کوچ/ بهمن، شاهراه سالنگ از ساعت ۷ شب گذشته به روی ترافیک بسته شده و اکنون تردد در این مسیر ممکن نیست.

ژنرال رجب، مسئول امنیت گذرگاه سالنگ به بی بی سی گفت:" برف باری از دو روز قبل شروع شده و هنوز ادامه دارد و ما قبل اینکه در اثر برف کوچ و طوفان به هموطنان ما آسیبی وارد شود، راه را به روی ترافیک بسته ایم".

او با اشاره به طوفان در سالنگ شمالی افزود که ضخامت برف در سالنگ جنوبی به ۹۵ سانتی متر رسیده ولی در سالنگ جنوبی ضخامت برف مشخص نشده است.

مسئول امنیت گذرگاه سالنگ با اشاره به مصونیت جان تمامی مسافرین این مسیر تاکید کرد که این مسیر از منطقه تاجیکان ولسوالی جبل السراج ولایت پروان در شمال کابل، تا منطقه ملخان ولایت بغلان در شمال افغانستان تخیله شده و در این فاصله هیج وسیله نقلیه و مسافر وجود ندارند.

سه سال قبل در ۱۹ دلو/بهمن ۱۳۸۸ طوفان شدیدی مناطق جنوبی سالنگ را فراگرفت و همزمان با آن، فرود آمدن برف‌کوچ منجر به کشته شدن نزدیک به ۱۹۰ نفر و زخمی شدن حدود ۲۰۰ نفر دیگر شد، که انتقادهای زیادی را علیه نهادهای دولتی برانگیخت.

در زمستان سال ۱۳۸۸ خورشیدی سرما و برفکوچ در سالنگ ۱۹۰ نفر جان خود را از دست دادند

ژنرال رجب، با اعلام اینکه برف باری تا روز سه شنبه هفته جاری ادامه خواهد داشت، به تمامی مسافرانی که قصد عبور از این مسیر را دارند توصیه کرد که در برنامه سفر خود تجدید نظر کنند.

زیرا علاوه بر مسدود بودن گذرگاه سالنگ با تجمع مسافران در این مسیر، امکانات رفاهی لازم از قبیل مواد غذایی و گرمایی وجود ندارد و یا در بدل قیمت های گزاف به مشتریان عرضه می شود.

او افزود که برای بازگشایی مجدد گذرگاه سالنگ اقدامات لازم از قبیل ایجاد برف کوچ های مصنوعی و پاکاری جاده در نظر گرفته شده تا با قطع برف باری، این مسیر دوباره به روی ترافیک باز شود.

گذرگاه سالنگ با طول ۲.۷ کیلومتر، در ارتفاعات سلسله کوه های هندوکش، با حدود سه هزار و چهارصد متر ارتفاع از سطح دریا در یکی از بلندترین قله های جهان، به وسیله اتحاد شوروی ساخته شده است.

گذرگاه سالنگ مهم ترین مسیری است که ۹ ولایت شمالی افغانستان را به کابل پایتخت وصل می کند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.