تدابیر شدید امنیتی نیروهای آمریکایی در پی اظهارات کرزی

به روز شده:  12:46 گرينويچ - پنج شنبه 14 مارس 2013 - 24 اسفند 1391

ژنرال دنفورد به نیروهای آمریکایی دستور داده تا تدابیر امنیتی را تشدید کنند.

ژنرال جوزف دنفورد، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان به فرماندهان تحت امر خود گفته است که در پی اظهارات اخیر رئیس جمهوری افغانستان، احتمال خطر برای نیروهای آمریکایی بیشتر خواهد شد.

ژنرال دنفورد به نیروهای آمریکایی دستور داده تا تدابیر امنیتی را تشدید کنند.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز که متن نامه مشورتی ژنرال دنفورد را دریافت کرده، نوشته است که او روز چهارشنبه ۲۳ حوت/اسفند پیام مشورتی به فرماندهان ناتو فرستاده است و از آنها خواسته است تا خود را برای احتمال خطرات بیشتر امنیتی آماده سازند.

نگرانی در مورد امنیت نیروهای ناتو و به ویژه آمریکایی‌ها پس از آن بالا گرفت که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان چند روز پیش گفته بود که اگر نیروهای آمریکایی مسئولیت زندان بگرام را به نیروهای افغان واگذار نکنند، دولت او در این مورد یک جانبه عمل خواهد کرد.

در این پیام مشورتی، ژنرال دنفورد به طور ویژه به اظهارات آقای کرزی در مورد زندان بگرام اشاره کرده و هشدار داده است که نیروهای خارجی در مقابل حمله خودی و نیروهای طالبان به حالت آماده باش باشند.

اما مقام های آمریکایی گفته اند صدور دستورات این چنینی یک امر معمول است.

ژنرال استیفن تویتی، مسئول ارتباطات نیروهای نظامی، نیز گفته است که قرار بود این دستور، در ماه آوریل صادر شود ولی به دلیل حمله نیروهای خودی که چند روز قبل در ولایت میدان وردک اتفاق افتاد این دستور زودتر فرستاده شد.

اظهارات حامد کرزی

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، چند روز پیش گفت که شماری از 'طالبان وطندوست' به او خبر داده اند که دولت آمریکا و گروه طالبان پیوسته در کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس گفت‌و‌گو می‌کنند.

آقای کرزی همچنین گفت که طالبان و آمریکا هر دو در تبانی با هم کار می کنند تا جنگ در افغانستان دوام پیدا کند و این زمینه حضور بلندمدت نیروهای خارجی را در کشور فراهم سازد.

آقای کرزی بعد از این اظهارات در سفری که به ولایت هلمند داشت، در مورد زندان بگرام گفت که اگر مسئولیت این زندان به دولت افغانستان داده نشود، دولت یک جانبه عمل خواهد کرد.

واکنش ها

شورای همکاری احزاب و ائتلاف‌های سیاسی افغانستان اظهارات اخیر آقای کرزی را "غیرمسئولانه" خوانده است.

این شورا متشکل از ۲۲ حزب و ائتلاف سیاسی و از جمله، جبهه ملی، ائتلاف ملی، حزب حق و عدالت، افغان ملت، حزب وحدت اسلامی ملت و حزب اسلامی است.

رهبران و اعضای ارشد گروه‌های تشکیل‌دهنده این شورا، به جز حزب اسلامی روز چهارشنبه، در یک نشست خبری موضع اخیر آقای کرزی درباره ارتباط بین آمریکا و گروه طالبان را زمینه‌ساز مخدوش شدن روابط افغانستان و آمریکا دانستند.

عبدالله عبدالله، رهبر ائتلاف ملی روز پنجشنبه، ۲۴ حوت در کابل گفت که کوشش جنگجویان طالبان و تلاش‌های شخص حامد کرزی و همکارانش برای صدمه زدن به نظام افغانستان مصیبت‌هایی مساوی هستند.

آقای عبدالله با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهوری افغانستان گفت که از این سخنان تعجب نکرده اما به خاطر مردم متاثر شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.