حامد کرزی و چاک هیگل تلفنی مذاکره کردند

به روز شده:  02:04 گرينويچ - 17 مارس 2013 - 27 اسفند 1391

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان درباره اختلاف دو کشور بر سر انتقال مدیریت یک زندان گفت و گو کرده است.

به گفته جورج لیتل، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، چاک هیگل و حامد کرزی در گفت و گوی تلفنی روز شنبه (۱۶ مارس) موافقت کردند تا هر چه زودتر به راه حلی برای پایان دادن به اختلاف ها بر سر واگذاری بازداشتگاه پروان دست پیدا کنند.

به گفته آقای لیتل، دو طرف توافق کردند تا در هفته پیش رو برای رسیدن به یک موافقتنامه تلاش کنند.

واگذاری بازداشتگاه پروان که در پایگاه هوایی بگرام قرار دارد، به یکی از تنش‌های اصلی بین دولت های آمریکا و افغانستان تبدیل شده است.

دفتر آقای کرزی روز چهارشنبه هشدار داده بود که تاخیر در واگذاری این بازداشتگاه به روابط دو جانبه کابل و واشنگتن آسیب خواهد زد.

به گفته جورج لیتل، توافق بین دو کشور به گونه ای خواهد بود که حق حاکمیت افغانستان را به طور کامل به رسمیت بشناسد و از سوی دیگر منافع امنیتی دو جانبه مردم افغانستان و نیروهای نظامی ناتو را تامین کند.

دولت افغانستان خواهان انتقال فوری مدیریت بازداشتگاه پروان به این کشور است ولی فرماندهان نظامی آمریکا نگران هستند که این واگذاری باعث شود که بعضی از "زندانیان خطرناک" آزاد شوند و دوباره سلاح به دست بگیرند.

سخنان آقای کرزی درباره آزاد شدن "زندانیان بی گناه" باعث نگرانی فرماندهان نظامی آمریکا در افغانستان شده است.

این در حالی است که مذاکرات چهارشنبه آقای کرزی با ژنرال جوزف دانفورد، فرمانده نظامیان آمریکایی در افغانستان بر سر این موضوع بدون نتیجه پایان یافته بود.

در ماه های اخیر، روابط دولت حامد کرزی با ایالات متحده پس از یازده سال حضور نظامی آمریکا در افغانستان پر تنش شده است.

آقای کرزی در جریان دیدار هفته گذشته آقای هیگل از افغانستان، آمریکا را به تبانی با طالبان و مذاکره یکجانبه با آنها متهم کرد.

ایالات متحده این اتهام را رد کرده است.

آمریکا قرار است تا ابتدای سال آینده نیمی از نیروی نظامی۶۶ هزار نفری خود را از افغانستان خارج کند و پس از سال ۲۰۱۴ هم قرار است تعداد کمی از سربازان آمریکایی برای آموزش نظامیان افغانستان و عملیات محدود ضد تروریستی در این کشور باقی بمانند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.