'غزنی ۲۰۱۳'؛ افغانستان نیازمند کمک آمریکا است

موسی اکبرزاده و مارک گروسمن، فرستاده ویژه باراک اوباما برای افغانستان و پاکستان
Image caption هیئت افغان خواستار کمک آمریکا برای بازسازی شهر غزنی شده است.

دولت افغانستان برای ساختن "غزنی ۲۰۱۳" دست به دامن آمریکا شده است. هیئتی از مقامهای دولت مرکزی افغانستان و مقامهای محلی غزنی به همین منظور به آمریکا سفر کرده است.

عمر سلطان معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ، شاه گل رضایی نماینده ولایت غزنی در مجلس نمایندگان، موسی خان اکبرزاده والی غزنی و یوسف پشتون مشاور حامد کرزی، رئیس جمهوری اعضای این هیئت در این سفر یازده روزه بودند.

شهر غزنی در نشست وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی در سال ۲۰۰۷ میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزیده شده، اما دولت افغانستان نیازمند کمک های خارجی برای آماده سازی این شهر برای پذیرفتن این عنوان به صورت عملی است.

شهر غزنی در سده های سوم و چهارم هجری مرکز امپراتوری سلسله غزنویان بود و در آن زمان به اوج شکوه خود رسید. غزنی در آن زمان یکی از مراکز اصلی سیاست و فرهنگ اسلامی بود.

موسی خان اکبرزاده والی غزنی در نشستی با حضور مقامهای وزارت خارجه آمریکا در واشینگتن درخواست کرد که دولت آمریکا در آماده سازی این شهر کمک اقتصادی کند.

والی غزنی گفت: "ما از آمریکا و به ویژه نماینده وزارت خارجه در امور افغانستان و مسئولان وزارت خارجه آمریکا در غزنی می خواهیم که در امر بازسازی غزنی توجه زیاد نمایند؛ زیرا غزنی با گذشته پربار فرهنگی و تمدنی که دارد، می تواند مرکز خوبی برای صلح و آشتی پذیری برای کشورهای اسلامی شود".

والی غزنی همچنان گفت: "ما در ولایت غزنی سعی می کنیم تا مخالفان (مسلح) دولت را به برنامه صلح دعوت کنیم." وی افزود که نا امنی از مشکلات اساسی افغانستان و به ویژه ولایت غزنی است، اما این نا امنی می تواند با اجرای برنامه های زیربنایی از سوی حکومت و تقویت حاکمیت قانون کاهش یابد.

به گفته آقای اکبرزاده، بیشتر افرادی که "از دولت فاصله گرفته اند" و حالا علیه دولت می جنگند، کسانی هستند که عمدتا "بیکار اند" و یا از سوی مقامات حکومتی مورد "بی توجهی" قرار گرفته اند.

بازسازی آثار تاریخی غزنی

Image caption غزنی در سده های سوم و چهارم هجری و در زمان سلطنت غزنی سلسله غزنویان به اوج شکوه خود رسیده بود.

مسئولان میراثهای فرهنگی در وزارت خارجه آمریکا به هیئت دولت افغانستان وعده دادند که در بازسازی آثار تاریخی شهر غزنی کمک می کنند.

ماریا کوروپاس، رئیس اداره حفاظت از میراث فرهنگی در مرکز فرهنگی وزارت خارجه آمریکا گفت که بازسازی و مرمت آثار باستانی غزنی در صدر برنامه های این اداره در ارتباط با افغانستان قرار دارد و قرار است که گروهی از متخصصان آمریکایی مقامات دولت افغانستان را در بازسازی و مرمت آثار تاریخی این ولایت کمک فنی کند.

او همچنان گفت که شهر غزنی تاریخی کهن دارد و اگر بناهای تاریخی این ولایت مورد توجه قرار گیرند، این ولایت می تواند دوباره به یک شهر مشهور در سطح جهان تبدیل شود.

در این نشست کاترین فوستر، نماینده اداره پارک های ملی در وزارت خارجه آمریکا، که در ارتباط با برنامه های "غزنی ۲۰۱۳" کار می کند، گفت که مناره های غزنی دو اثر "بسیار مهم" برای مراکز فرهنگی جهان است و این دو مناره باید به صورت حرفه ای مرمت شوند، به طوری که پس از مرمت اصالت تاریخی خود را همچنان حفظ کنند.

او گفت: "ما یک تیم ویژه را موظف می کنیم که در مورد مرمت مناره های غزنی کار کند. این دو مناره یا از نزدیک توسط وسائل لیزری اسکن می شوند و یا تیم متخصصان ما در همان جا (غزنی) برای مدتی نسبتا طولانی کار می کند".

همچنان مقامات اداره میراثهای فرهنگی وزارت خارجه آمریکا گفتند که آنان مقامات دولت افغانستان را کمک خواهند کرد تا محلات تاریخی و از جمله "تپه سردار"، یکی از محلات تاریخی شهر غزنی، را به صورت حرفه ای کاوش کنند. تاریخ نویسان می گویند که در تپه سردار، که آثار آن متعلق به سده اول میلادی است، بیش از سیصد هزار اثر بودایی وجود داشته است.

به گفته آنها، یکی از مهم ترین پیکره هایی که در این تپه از سه هزار سال پیش به جا مانده بوده، پیکره ای خوابیده بوده که پانزده متر طول داشته است و گفته می شود که در زمان حاکمیت طالبان بر شهر غزنی از بین رفته است.

با وجود این وعده ها، مقامات آمریکایی در گفتگو با هیئت دولت افغانستان مشخص نکردند که چه مقدار پول را به صورت ویژه برای بازسازی محلات تاریخی شهر غزنی هزینه می کنند.

شهرهای خواهران

Image caption هیئت دولت افغانستان در آمریکا به نهادهای مختلفی و از جمله شهرداری شهر هیوارت رفتند.

مقامات آمریکایی با هماهنگی دولت افغانستان شهر هی‌وارت در کالیفرنیا را به عنوان "شهر خواهر غزنی" انتخاب کرده اند. هدف از نامگذاری این دو شهر به عنوان شهرهای خواهران، جلب توجه به بازسازی شهر غزنی و گسترش روابط میان مراکز آموزشی، دولت محلی و نهادهای مدنی هر دو شهر است.

نامگذاری شهرهای مختلف در کشورهای مختلف به عنوان شهرهای خواهران، پس از جنگ جهانی دوم در برخی کشورها و به ویژه کشورهای غربی معمول شده و هدف از آن تبادل تجربه های دو طرف برای توسعه در زمینه های مختلف است.

شماری از افغانهای مقیم آمریکا و مسئولان امور فرهنگی وزارت خارجه آمریکا مجریان اصلی برنامه های مرتبط با خواهر خواندگی این شهرها هستند.

حمیرا غلزی از مسئولان این برنامه در نشستی با هیئت دولت افغانستان در شهر هی‌وارت گفت: "ما در تلاشیم تا از افغانهای مقیم آمریکا و مقامات دولتی آمریکا برای غزنی کمک درخواست کنیم. ما در اقدامات اولیه کمپین سرتاسری به راه انداختیم تا بیش از پنجا هزار نفر افغانی که در ایالت کالیفرنیا زندگی می کنند، به بازسازی شهر غزنی کمک کنند."

خانم غلزی افزود: "ما همچنان در تلاشیم تا میان دانشجویان و دانش آموزان غزنی و هی‌وارت به صورت آنلاین رابطه ایجاد کنیم و مردم این دو شهر را بیشتر به همدیگر نزدیک کنیم."

همچنین در این نشست بروس گرین رئیس کمیته "شهرهای خواهران" گفت: "ما تلاش می کنیم تا تجربه هایی را که مسئولان شهرداری، نهادهای آموزشی و مردم در راستای بازسازی شهر هیوارت دارند، به غزنی منتقل کنیم."

آقای گرین افزود که شمار زیادی از افغانهایی که مقیم کالیفرنیا هستند، اظهار علاقه‌مندی کرده اند تا برای بازسازی شهر غزنی کمک کنند. آنها همچنین خواستار گسترش برنامه خواهر خواندگی شهرهای غزنی و هیوارت شده اند.

به گفته وی، برای نخستین بار یک کمیته ویژه برای تامین روابط بیشتر میان این دو شهر تشکیل شده و تا حال نشست های مختلفی با افغانهای مقیم آمریکا و مقامات دولت های افغانستان و آمریکا داشته اند.

مطالب مرتبط