وزیر دفاع آلمان: شماری سرباز آلمانی در افغانستان باقی خواهند ماند

Image caption آلمان سومین کشوری است که بیشترین نیروی نظامی را در افغانستان دارد

وزارت دفاع آلمان اعلام کرده که این کشور آماده است ماموریت ۸۰۰ سرباز خود را پس از سال ۲۰۱۴ میلای و پایان ماموریت نظامی ناتو، در افغانستان، تمدید کند.

توماس دی‌میزیری وزیر دفاع آلمان گفته است که این سربازان در صورتی در افغانستان باقی خواهند ماند که دولت افغانستان رسما چنین تقاضایی را مطرح کند و شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز با آن موافق باشد.

آقای دی‌میزیری در یک کنفرانس خبری در برلین گفت اگر چنین توافقی صورت بگیرد، نیروهای آلمانی تا سال ۲۰۱۷ برای آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای ارتش افغان، در افغانستان باقی خواهند ماند.

وزیر دفاع آلمان همچنین گفت برای ادامه ماموریت سربازان آلمانی در افغانستان پس از سال ۲۰۱۵، به رای مثبت مجلس آلمان نیز نیاز است.

وزارت امور داخله افغانستان از این تصمیم دولت آلمان استقبال کرده و گفته است که انتظار دارند حضور نیروهای خارجی پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان، قانونمند شود.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان در نشست خبری در کابل گفت که ادامه حضور نیروهای خارجی باید مبتنی به نیازمندی‌های دولت افغانستان و در توافق با حکومت صورت گیرد.

آلمان در حال حاضر ۴۲۰۰ سرباز در افغانستان دارد که عمدتا در شمال افغانستان مستقر هستند.

با نزدیک شدن سال ۲۰۱۴ میلادی، کشورهای عضو سازمان پیمان اتلانتیک شمالی مسئولیت‌های امنیتی را به نیروهای افغان واگذار کرده و خود باز می‌گردند.

وزیر دفاع آلمان همچنین گفته است که اگر تصمیم ابقای سربازان آلمانی تا سال ۲۰۱۷ در افغانستان نهایی شود، نیروهای آلمانی در کابل پایتخت و مزارشریف در شمال افغانستان در بخش های حمل و نقل، خدمات بهداشتی و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغان همکاری خواهند کرد.

مطالب مرتبط