سیزده 'قیام‌کننده علیه طالبان' در ولایت غزنی کشته شدند

Image caption حدود یک سال قبل تعداد از ساکنان ولایت غزنی علیه نیروهای طالبان قیام کردند.

معاون والی غزنی در جنوب افغانستان تایید کرد که طالبان ۱۳ قیام کننده محلی علیه طالبان را که از آنان به نام 'پلیس خیزش' یاد می‌شود شب گذشته در ولسوالی اندر این ولایت کشته‌اند.

محمد علی احمدی به بی‌بی‌سی گفت:" این افراد در منطقه کنده ایر که نقطه تلاقی میان نیروهای طالبان و نیروهای دولتی می‌باشد‌، کشته و تمام اسلحه و خودرو آنان نیز توسط طالبان به یغما رفته است."

او افزود که تمام این افراد به ضرب گلوله جان داده اند و به نظر می‌رسد که نفوذ طرفداران طالبان در میان این نیروها، باعث غافلگیری و مرگ آنان شده باشد.

آقای احمدی عدم هماهنگی میان نیروهای پلیس محلی و خیزش را در این منطقه یکی از چالشها خواند و تصریح کرد که اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که ممکن است طالبان به منظور دست یابی به مهمات، اسلحه و خودرو این نیروها دست به حمله زده باشد.

حدود یک سال قبل ده‌ها تن ازساکنان برخی ولسوالیهای ولایت غزنی، برای بازگشایی مکاتب و فعالیت‌های اجتماعی، علیه طالبان اقدام مسلحانه کردند و آنان را ازمناطق شان بیرون راندند.

به این گروه از مخالفان طالبان عنوان "قیام کننده" داده شده و اقدام آنان، که در نوع خود بی‌سابقه بود، با استقبال گرم مقام‌های دولت افغانستان مواجه شد.

گفته می‌شود که قیام کنندگان از حمایت مقام های دولتی برخوردار بودند ولی این افراد ارتباط با دولت مرکزی را رد کردند و گفتند که اقدام آنان حرکتی "خودجوش" بوده است.

تعداد از این افراد قبل از قیام، عضو نیروهای مخالف دولت افغانستان و به خصوص گروه طالبان بودند.

مطالب مرتبط