سه سرباز بریتانیایی در هلمند کشته شدند

Image caption قرار است شمار نیروهای بریتانیایی در افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۳ به ۵۲۰۰ نفر کاهش یابد

با کشته شدن سه نظامی بریتانیایی در جنوب افغانستان، آمار تلفات نظامی بریتانیا در افغانستان به بیش از چهارصد و چهل نفر رسیده است.

وزارت دفاع بریتانیا با صدور اطلاعیه‌ای در روز چهارشنبه، ۱۱ ثور/اردیبهشت (۱ مه)، اعلام کرد که روز گذشته، سه نظامی عضو هنگ سلطنتی اسکاتلند هنگام انجام عملیات عادی گشت‌زنی در ولایت هلمند در اثر برخورد خودرو حامل آنان با یک وسیله انفجاری کار گذاشته در کنار جاده جان خود را از دست دادند.

این حادثه در ولسوالی نهر سراج در ولایت هلمند روی داد و براساس اطلاعیه وزارت دفاع بریتانیا، سه نظامی زخمی با هلی‌کوپتر به درمانگاه نظامی انتقال یافتند اما در اثر شدت جراحات، درگذشتند.

کشته شدن این سربازان به بستگان‌شان اطلاع داده شده است.

با کشته شدن این سه نفر، شمار تلفات نظامیان بریتانیایی از زمان آغاز حضور نظامی بریتانیا در افغانستان در سال ۲۰۰۱، تا حال به ۴۴۴ نفر رسیده است.

از اول سال جاری میلادی تا کنون هم شش نظامی بریتانیایی در افغانستان جان خود را از دست داده‌اند.

ریچارد مورگان سخنگوی نیروی عملیاتی بریتانیا در هلمند کشته شدن این سربازان را ضایعه بزرگی توصیف کرده است.

کارولین وایت، خبرنگار امور دفاعی بی‌بی‌سی می‌گوید خودروی حامل این سربازان یکی از ایمن‌ترین خودروهای زرهی مورد استفاده ارتش بریتانیا محسوب می‌شود.

از سپتامبر گذشته این نخستین بار است که سربازان بریتانیایی در اثر انفجار کنار جاده‌ای در افغانستان کشته می‌شوند هر چند گاه گزارش‌هایی از تلفات سربازان ارتش، ماموران پلیس و غیرنظامیان افغان در چنین انفجارها منتشر شده است.

نیروهای بریتانیایی مانند دیگر نیروهای ناتو تا پایان سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک می‌کنند، هر چند شمار کوچکی از آنها در این کشور باقی خواهند ماند که نقش حمایتی خواهند داشت.

در اجرای برنامه خروج نیروهای بریتانیایی از افغانستان، شمار این نیروها در پایان سال ۲۰۱۲ به ۹ هزار نفر کاهش یافت و قرار است تا پایان سال ۲۰۱۳ به ۵۲۰۰ نفر برسد.

سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا، ضمن ابراز همدردی با خانواده سه نظامی کشته شده در هلمند، گفته است که وضعیت امنیتی در این ولایت، که بخش عمده ای از نیروهای اعزامی بریتانیا در آن مستقر هستند، به تدریج بهبود می‌یابد و نیروهای افغان مسئولیت حفظ امنیت بخش قابل توجهی از این منطقه را در دست دارند.

وی افزوده است که در عین حال، حوادثی مانند آنجه که روز گذشته روی داد یادآور خطراتی است که نیروهای بریتانیایی در افغانستان با آنها مواجه هستند.

سخنگوی وزارت دفاع تاکید کرده است که این وزارتخانه به تلاش برای کاهش خطرات ادامه می دهد اما "این خطرات را هرگز نمی توان به طور کامل از میان برد."

مطالب مرتبط