کرزی: خط مرزی دیورند را هیچ وقت به رسمیت نمی‎شناسیم

Image caption کرزی: هیچ حکومتی در افغانستان این خط را نخواهد پذیرفت و نباید هم هیچ حکومت افغانستان جرات این کار کند، چون ملت افغانستان نفرین می‎کند و می‎راند

به دنبال افزایش تنش‎های مرزی بین افغانستان و پاکستان، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که کشورش هیچ زمانی خط مرزی بین دو کشور را به رسمیت نمی‌شناسد.

اعزاز احمد چودری، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به این اظهارات آقای کرزی به خبرنگار بی بی سی فارسی گفت: موضع ما در مورد مرز پاکستان و افغانستان مشخص است. موضوع حل شده است.

به گفته محمد وزیری، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در اسلام آباد، وی افزود: در مورد اظهاراتی که گفته می شود آقای کرزی مطرح کرده، ما قبلا در یک بیانیه مطبوعاتی تاکید کرده‌ایم که مقامات نظامی دو کشور باید این مسئله را با هم حل کنند.

در درگیری مرزی بین دو کشور در منطقه گوشته در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، یک سرباز افغان کشته و سه سرباز دیگر زخمی شد.

آقای کرزی نیروهای پاکستانی را به آغاز این درگیری متهم کرد و گفت که پاکستان تلاش دارد که افغانستان را وادار به گفتگو بر سر مسئله مرزی دو کشور موسوم به خط "دیورند" و به رسمیت شناختن آن کند.

او گفت: "از جانب پاکستان به این طرف خط دیورند و به خاک ما حمله توپخانه‎ای می‎شود، تروریسم و افراطیت فرستاده می‏‎شود، انسان‎های ما کشته می‎شوند، مکاتب و مساجد ما خراب می‎شود و کوشش بر این است که مانع پیشرفت ما شوند، شاید دو دلیل داشته باشد: یکی این که افغانستان که از ده سال پیش به کمک جامعه جهانی برای حکومت‎داری خود اساس گذاشت، این دولت قوی نباشد، پراکنده و بی‎دولت باشیم. دلیل دیگرش شاید این باشد که مردم افغانستان مجبور شوند تا خط دیورند را به رسمیت بشناسند."

آقای کرزی افزود که پاکستان به هیچ یک از این دو هدف نخواهد رسید.

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که کشورش از زمان امضای قرارداد مرزی بین افغانستان و هند بریتانیایی در سال ۱۸۹۳ تا حال، این مرز را به رسمیت نشناخته و در آینده هم به رسمیت نمی‎شناسد.

او تاکید کرد: "هیچ حکومتی در افغانستان این خط را نخواهد پذیرفت و نباید هم هیچ حکومت افغانستان جرات این کار را کند، چون ملت افغانستان نفرین می‎کند و می‎راند."

حامد کرزی افزود که مقام‌های پاکستان در مذاکرات رسمی هم هر از گاهی به صورت مستقیم و غیرمستقیم به این موضوع اشاره کرده‎اند، اما جانب افغانستان به صورت محترمانه آغاز گفتگو بر سر این موضوع را رد کرده است.

با وجود این، آقای کرزی تاکید کرد که افغانستان خواستار داشتن روابط نیک با پاکستان است و به همین دلیل، در یازده سال گذشته او خود شخصاً ۱۹ بار به عنوان رئیس جمهوری به پاکستان سفر کرده است.

کمک‎های نقدی سیا به دفتر کرزی

رئیس جمهوری افغانستان در بخشی از سخنان خود به کمک نقدی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، به دفتر خود هم اشاره کرد و آن را "کمک یک دولت به یک دولت دیگر" خواند.

پیش از این روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده بود که سیا در ده سال گذشته دهها میلیون دلار کمک نقدی "بدون حساب و کتاب" به دفتر آقای کرزی کمک کرده است.

آقای کرزی بدون اشاره به مقدار این پول، افزود که دولت افغانستان به این کمک‎ها نیاز داشته و از آن برای پرداخت حقوق نیروهای محافظ دفتر ریاست جمهوری، کمک به بیماران و کمک هزینه تحصیلی دانشجویان استفاده کرده است.

او همچنین گفت که از این پول به برخی از سیاستمداران هم به صورت انفرادی کمک کرده، اما به نهادها و سازمان‌های سیاسی نداده است.

رئیس جمهوری افغانستان کمک‎های سیا به دفترش را مفید خواند و خواستار ادامه آن شد. او تاکید کرد که این کمک‎ها نباید تحت تاثیر گزارش‌های رسانه‎ای قطع شود.

او گزارش‎های مبنی کمک‎های نقدی سازمان اطلاعاتی بریتانیا به دفترش را رد کرد، اما در بارۀ کمک‎های نقدی ایران به دفترش گفت که پس از آغاز گفتگوهای استراتژیک بین افغانستان و آمریکا این کمک‎ها قطع شده است.

پیش از این افغانستان و آمریکا توافقنامه همکاری‎های درازمدت با هم امضا کرده‌اند و گفتگوها برای امضای توافقنامه امنیتی بین دو کشور ادامه دارد.

حامد کرزی گفت که کشورش حاضر است در چهارچوب این توافقنامه به آمریکا اجازه دهد که پایگاه نظامی در افغانستان داشته باشد، اما تاکید کرد که آمریکا باید برای تامین امنیت افغانستان و تقویت حاکمیت دولتی این کشور، تضمین‎های لازم را بدهد.

او گفت: "اعلام می‎کنم که ما روابط امنیتی با آمریکا را می‎خواهیم و حاضر هستیم که برایش پایگاه بدهیم، ولی منفعت افغانستان در آن باید صد در صد تضمین شده باشد."

تقویت نیروهای مسلح افغانستان و جلوگیری از حملات کشورهای همسایه، از شرایطی است که آقای کرزی از آنها به عنوان منافع کشورش یاد کرد و گفت که در این توافقنامه باید گنجانده شود.

مطالب مرتبط