محمود کرزی: به پشتونها توهین نکرده ام

برگرفته از صفحه فیسبوک آقای کرزی
Image caption محمود کرزی می‌گوید در انتخابات آینده ریاست جمهوری از برادرش 'قیوم کرزی' حمایت می‌کند

اخیرا حرف هایی به نقل از محمود کرزی برادر رئیس جمهوری افغانستان در سایت خبری "بینوا" به نشر رسید که بازتاب زیادی بین افغانها به خصوص در شبکه های اجتماعی داشت.

گفته شده بود که او در نشستی با شماری از استادان از ولایت ننگرهار و قندهار گفته "برایم مهم نیست که پشتون ها بیشتر از این در قدرت باقی بمانند. رهبران پشتون در سه صد سال دوره حکومت شان هیچ خدمتی نکرده اند و ما نیز به عنوان فرزندان احمد شاه بابا و میرویس نیکه بايد نه خود و نه دیگران را فریب دهیم."

همچنان به نقل از او در این سایت آمده "بيائيد تا خودمان مساله خط ديورند را با پاکستان حل کنیم، مردمان آنسوی مرز به درد ما نمی خورند. ما به پاکستان نیاز داریم."

شک و تردیدهایی در مورد صحت این سخنان وجود داشت. شماری آن را اعترافی تاریخی خواندند و شماری دیگر آن را کمپاین انتخاباتی تلقی کردند.

به سراغ محمود کرزی رفتم و از او در این مورد پرسیدم.

سخنانی مزخرف و افتضاح!

محمود کرزی می‌گوید سخنانی که به نقل او در سایت بینوا منتشر شده، "مزخرف و افتضاح" است.

او گفت: "تنها در این جلسه ما گفتیم در زمان جنگ‌های سرتاسری در جهان که مردم به زور، عوض این که خودشان تولید کنند اموال دیگران را می‌گرفتند، گذشته. اکنون مردم باید تحصیل کنند و تلاش کنند. با جهان و بین خود تبادله و خرید و فروش کنند و خود را برسانند."

وی توهین به احمد شاه درانی را نیز رد کرد و گفت: "چطور امکان دارد من که خودم یک پشتون هستم به افغانستان و به کسی که افغانستان را ساخته، توهین کنم."

برادرم نامزد ریاست جمهوری است

شماری از افغانها در واکنش‌های شان به مطلب چاپ شده به نقل محمود کرزی در سایت بینوا، گفتند که احتمالا او نامزد ریاست جمهوری در انتخابات آینده است و برای بدست آوردن آرای مردم غیرپشتون این سخنان را گفته است.

اما محمود کرزی می‌گوید: "برادرم (قیوم کرزی) در انتخابات نامزد است، من حمایتش می‌کنم و او هم یک پشتون است."

اما تاکید می‌کند که برای او مهم نیست که چه کسی و از چه قومی رئیس جمهوری آینده افغانستان می‌شود.

وی گفت: "اینجا دموکراسی است. هر کسی که آرای اکثریت را بدست آورد همه باید تعهد کنند که حمایتش کنند. از هر قومیتی که باشد. قانون اساسی این را می‌گوید، خواست افغانها همین است و خواست دنیا نیز همین است."

قبول خط دیورند، خودکشی سیاسی

بینوا، از محمود کرزی نقل کرده بود که گفته است، باید مشکل خط دیورند با پاکستان حل شود و پاکستان برای افغانستان مهم است. اما وقتی از آقای کرزی در مورد خط دیورند پرسیدم گفت:" خط مرزی دیورند افغانها را از یکی از بزرگترین منافع اقتصادی و منطقوی شان "راه به دریا" محروم ساخته که تا امروز افغانستان به این خاطر، ضررهای زیادی دیده است.

آقای کرزی خط دیورند را تحمیلی و غیر عادلانه می‌داند که بر افغانستان تحمیل شده است.

محمودکرزی گفت: "هیچ افغان وطندوست و وطنپرست به این عقیده نمی‌شود که خط دیورند را به رسمیت بشناسد. این خودکشی سیاسی است هم برای حال هم برای نسل های آینده."

پس از تنش های مرزی اخیر بین افغانستان و پاکستان، بحث در مورد خط مرزی دیورند، موضوع داغی شده است.

رئیس جمهور کرزی نیز به تازگی به صراحت اعلام کرد که حکومت افغانستان این خط را به رسمیت نمی‌شناسد.

محمود کرزی یکی از بزرگترین سرمایه گذاران افغانستان است.

او یکی از سهامداران کابل بانک بود. زمانی که این بانک ورشکست شد و پرونده فساد در آن مطرح شد او یکی از متهمان پرونده کابل بانک بوده است. او در انتخابات گذشته نیز از برادرش حامد کرزی حمایت کرد.