به مترجمان افغان اجازه اقامت در بریتانیا داده می شود

مترجم افغان در لندن
Image caption درخواست مترجمان افغان برای اقامت در بریتانیا پذیرفته شد

مترجمان افغان نیروهای بریتانیایی اجازه اقامت در بریتانیا را خواهند یافت.

روز چهارشنبه ۱ خرداد/جوزا (۲۲ مه)، به نقل از منابع دولتی بریتانیا اعلام شد که با خروج نیروهای بریتانیایی اعزامی به افغانستان، مترجمان افغان آنان اجازه خواهند یافت به بریتانیا مهاجرت کرده و در این کشور سکونت کنند.

براساس این گزارش، حق اقامت در بریتانیا به مترجمانی داده می شود که بین دسامبر سال ۲۰۱۲ و زمان خروج نیروهای بریتانیایی از افغانستان در پایان سال ۲۰۱۴، بیش از یک سال در خط مقدم جبهه حضور داشته اند.

یک منبع دفتر دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، گفته است که آقای کامرون تصریح کرده که بریتانیا نباید به کسانی پشت کند که جان خود را برای کمک به نظامیان بریتانیایی به مخاطره انداخته اند. تا کنون بیش از بیست مترجم افغان نیروهای بریتانیایی در کشور افغانستان جان خود را از دست داده اند.

همین منبع گفته است که براساس پیشنهاد اجازه مهاجرت به مترجمان افغان، آنان می توانند همچنان به کار در افغانستان ادامه دهند و با فرا گرفتن مهارت های جدید، در بازسای کشورشان فعالیت داشته باشند یا برای آغاز زندگی جدیدی، به بریتانیا مهاجرت کنند.

به گفته ناظران، پیشنهاد اخیر به منزله نوعی تغییر جهت در سیاست دولت بریتانیاست که پیش از این گفته بود که اکثر مترجمان افغان امکان اقامت در بریتانیا را نخواهند یافت.

تصمیم جدید دولت بریتانیا شامل حدود ششصد مترجم افغان می شود که گفته اند به دلیل همکاری با نیروهای بریتانیایی در مقابله با شورشیان مخالف دولت افغانستان، ممکن است با اقدامات تلافی جویانه طالبان مواجه شوند.

به مترجمانی که در صدد خروج از افغانستان باشند و خانواده های آنان ویزای پنج ساله بریتانیا داده می شود و آنان از کمک هایی برای خروج از افغانستان و یافتن مسکن و کار در بریتانیا برخوردار می شوند.

مترجمانی هم که تصمیم می گیرند در افغانستان بمانند از امکان آموزش و کسب مهارت های جدید با نیروهای امنیتی افغانستان برخوردار می شوند. هر چند، برخی از این افراد نسبت به نحوه برخورد مقامات و نیروهای امنیتی دولت افغانستان نیز ابراز نگرانی کرده اند و مشخص نیست که از این پیشنهاد استقبال چندانی کنند.

اختلاف نظر در دولت بریتانیا

با توجه به خطراتی که به گفته مترجمان افغان، آنان را تهدید می کند، راه دیگری که وجود دارد، درخواست پناهندگی از کشورهای مختلف است.

Image caption کامرون گفته است که بریتانیا به کسانی که به نظامیان بریتانیایی کمک کرده اند پشت نخواهد کرد

دولت ائتلافی بریتانیا در مورد نحوه رفتار با مترجمان افغان پس از خروج نیروهای بریتانیایی از افغانستان اختلاف نظر داشته است.

برخی از اعضای دولت خواستار اعطای حق اقامت در بریتانیا به تمام مترجمان بودند در حالیکه برخی دیگر اعتقاد داشتند که چنین اقدامی می تواند به عدم اطمینان نسبت به توانایی دولت افغانستان در حفظ امنیت آن کشور تعبیر شود.

البته پیشنهاد ارائه شده توسط دولت آنگونه که برخی از مترجمان انتظار داشتند سخاوتمندانه نیست، اما می تواند در ماه های پایانی حضور نظامی بریتانیا در افغانستان باعث آرامش خاطر مترجمانی شود که نسبت به آینده خود بیمناک هستند.

موضوع مترجمان نیروهای نظامی خارجی در افغانستان خاص نیروهای بریتانیایی نیست بلکه برخی دیگر از کشورهای عضو ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا نیز با آن دست به گریبان بوده اند.

چندی پیش فرمانده سابق نیروهای ناتو در افغانستان گفت که کشورهای عضو ائتلاف موظف هستند از مترجمان خود مراقبت کنند.

تا کنون دولت کانادا برنامه ویژه ای را برای مهاجرت مترجمان نیروهای خود در افغانستان به اجرا گذاشته، آمریکا تعدادی ویزای مهاجرت را برای مترجمان نیروهای آمریکایی در افغانستان در نظر گرفته، دولت نیوزیلند گفته است که به مترجمان نیروهای خود و خانواده هایشان اجازه اقامت در آن کشور را میدهد و استرالیا هم امکاناتی برای مهاجرت مترجمان ارتش خود در افغانستان پیش بینی کرده است.

مطالب مرتبط