آمار 'تکان‌دهنده' کمیسیون حقوق بشر افغانستان از موارد قتل ناموسی

Image caption سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر عوامل حقوقی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و روانی را زمینه‎ساز این خشونت‎ها دانست

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرده که در دو سال گذشته چهار صد مورد "قتل ناموسی" و تجاوز جنسی در دفاتر این کمیسیون به ثبت رسیده است.

مسئولان این کمیسیون این آمار را "تکان‎دهنده" خوانده و گفته‎اند که حساسیت شدید سنتی باعث شده که موارد زیادی از این گونه خشونت‎ها "کتمان" شود و به ثبت نرسد.

سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر عوامل حقوقی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و روانی را زمینه‎ساز این خشونت‎ها دانست.

خانم سمر گفت که بالا رفتن آمار در این مورد، کمیسیون مستقل حقوق بشر را بر آن داشت که برای مشخص کردن میزان موارد قتل ناموسی و تجاوز جنسی تحقیق در مناطق مختلف افغانستان را آغاز کند.

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر هدف این تحقیق را تحلیل و بررسی این معضل اجتماعی، حمایت از قربانیان و به دادگاه کشاندن عاملان آن خواند.

ثریا صبحرنگ، رئیس بخش امور زنان این کمیسیون توضیح داد که در دو سال گذشته بیش از۲۴۰ مورد قتل ناموسی و بیش از۱۶۰ مورد تجاوزجنسی در سراسر افغانستان در دفاتر این نهاد ثبت شده است.

خانم صبحرنگ گفت که این کل آمار این خشونت‌ها نیست، بلکه موارد بسیاری دیگر از سوی خانواده‎ها پنهان نگه داشته می‎شود.

یافته‎های این تحقیق حاکی است که این قتل‎ها بیشتر به دلیل ارتباط داشتن زنان و دختران با مردان بیگانه، فرار از خانه، تن ندادن به ازدواج اجباری و ابراز علاقه و تقاضای ازدواج از سوی دختر، صورت گرفته است.

در گزارش کمیسیون، عاملان ۴۳ درصد قتل ناموسی نامشخص است و عاملان ۵۷ درصد دیگر اعضای خانواده مانند شوهر (۲۱ درصد)، برادر (۷ صدر)، پدر (۵ درصد)، برادر شوهر، مادر، زن عمو و سایر نزدیکان بوده‎اند.

در این گزارش آمده: "رایج‫ترین نوع قتل ناموسی، بنابر زمینه‫ها و عوامل پیشینی آن، قتلی است که به خاطر ارتباط جنسی خارج از عقد ازدواج صورت می‫گیرد. داده‫های قضایای قتل ناموسی تحقیق ملی نشان می‫دهد که حدود ۵۰ درصد این قضایا به خاطر ارتباط با یک مرد بیگانه و 'مبادرت به عمل زنا'، اتفاق افتاده است."

گزارش افزوده: "گاهی مسایلی که هیچ ارتباط الزامی با 'ارتباط جنسی غیرمشروع' و حتا 'تجاوز جنسی' ندارند، صرفاً با یک سوء ظن کاملا شخصی و بدون سند نسبت به زنان، می‫‌تواند منجر به قتل ناموسی شود. مثلا فرار زنان از خانواده، هرچند مطابق قوانین افغانستان جرم نیست، ولی گاهی منجر به قتل ناموسی می‫گردد."

براساس این گزارش، "قتل ناموسی چون توسط وابستگان نزدیک و اعضای خانواده قربانی صورت می‌گیرد، حساسیت‌ها در مقابل آن بسیار شدید است و تلاش می‌شود که در دورن روابط خانوادگی به فراموشی سپرده شود و از نشر و پخش اطلاعات در مورد آن پرهیز شود."

در گزارش کمیسیون حقوق بشر نسبت عاملان ۶۵ درصد تجاوز جنسی با قربانیان نامشخص و حدود ۳۵ درصد دیگر از نزدیکان قربانیان ذکر شده است، کسانی مانند پدر (۴ درصد)، برادر (۲ درصد)، عمو (۱ درصد) و همسایه (۱۰ درصد).

به گزارش این کمیسیون، در بسیاری از موارد نهادهای قضایی قربانیان تجاوز جنسی را مجرم دانسته و محکوم به مجازات کرده‎اند.

Image caption در گزارش کمیسیون حقوق بشر آمده که بسیاری از خشونت‎ها علیه زنان بر اساس نگرش جنسی نسبت به زنان توجیه می‎شود

کمیسیون همچنین گزارش داده است که عامل نزدیک به ۱۵ درصد از مجموع قتل‎های ناموسی و تجاوز جنسی، ماموران پلیس بوده ‎اند.

به گفته مسئولان این کمیسیون، قربانیان تجاوز جنسی معمولاً افراد فقیر و کم درآمد هستند.

در گزارش آمده که بیش از ۹۰ درصد موارد ثبت شده قتل و تجاوز جنسی به نهادهای قضایی ارجاع شده و بررسی دو سوم آنها از نظر قربانیانی که با آنها مصاحبه شده، رضایت بخش بوده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر برای کاهش موارد خشونت علیه زنان پیشنهاد کرده است که در راستای حاکمیت قانون و به ویژه قانون منع خشونت علیه زنان تلاش‎های بیشتری صورت گیرد و دادگاه‎های خانوادگی در همه ولایت‎ها تشکیل شود.

نویسندگان گزارش تاکید کرده‎اند که "جرم‎انگاری قتل ناموسی به عنوان مصداقی از قتل عمد، و تعیین مجازات متناسب با آن برای مرتکبان این جرم" باید مورد توجه قرار گیرد.

مطالب مرتبط